Представят издание на филолозите от ПУ - "Съдбата на Едип - българските маршрути"

2187

Уникалният сборник "Съдбата на Едип - българските маршрути", върху който пловдивските филолози работят от година, ще бъде представен официално в понеделник. Премиерата на 18 април е в Дома на учените, съобщиха организаторите на проявата.

Изданието се реализира по 2 проекта - "Съдбата на Едип - българските маршрути" към Поделение "Научна и приложна дейност" в ПУ "Паисий Хилендерски" и "Документиране и изследване на рецепцията на античната драма в България" към Фонд научни изследвания на МОМН, със съдействието на Университетска фондация - Пловдив и Съюза на учените в България.

Съставители и редактори на сборника са проф. Клео Протохристова, доц. Светла Черпокова и главен експерт Стефка Видева, преводът е на Витана Костадинова, обясниха от Катедрата по история на литературата и сравнително литературознание към Филологическия факултет на Пловдивския университет. Изданието ще бъде представено официално от проф. Мирена Славова от СУ "Св. Климент Охридски", добавиха оттам.

Сборникът "Съдбата на Едип - българските маршрути" включва материали от проведения едноименен уъркшоп през май миналата година, посветен на литературната, научната, преводната и театралната рецепция на знаменитата Софоклова трагедия в България, подчерта доц. Светлана Черпокова. Според нея целта на авторите е да очертаят някои от многообразните линии на този сюжет в българската култура от епохата на Възраждането до наши дни.

Впечатлението, че интересът към темата за Едип се активизира в периоди на криза у нас, се потвърждава и от повечето участници в сборника - университетски преподаватели, музиканти и музиколози, драматурзи, режисьори, психолози.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
Ново: Косенето в Пловдив - 7 дни в седмицата от 8:00 до 22:30 час...
Сигнал: На светофара на Коматевския възел станах свидетел на нещо...
Обрат по делото за смъртта на Йоана Паскалева, съдът върна обвине...
80-годишен пешеходец е с опасност за живота след удар от автобус ...
Широко кръгово, никакво движение и катастрофа: Как успяха?
Нов облик за междублоковото пространство при блок 157 в "Тракия"


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).