Пловдивчани масово отказват да работят срещу минимално заплащане

41047
75

Пловдивчани масово отказват да работят срещу минимално заплащане. Това показа допитване на Пловдивската обществена телевизия след изнесени данни от Агенцията по заетостта. Според тях близо 30% от обявите за работа предлагат минималната работна заплата за трудово възнаграждение. Част от хората твърдят, че това е, защото работодателите не искат да плащат. За други проблемът е липсата на връзка между образованието и пазара на труда, т.е бълват се на "ненужни" кадри-висшисти, а няма квалифицирани работници за производството.

165 обяви за работата в Пловдив имаше публикувани вчера до 13 часа в един от популярните сайтове. Само на 49, което е едва 30 процента, от тях има посочена заплата. Което означава, че на близо 2/3 от обявите заплащането е "скрито". Една от възможните причини е ниско заплащане. Единици са обявите, в които реално се пише, че месечното възнаграждение е около 460 лева, което е минималната работна заплата в момента.

Проучване на Пловдивската обществена телевизия показа, че най-търсени в момента са сервитьори, рецепционисти, продавач-консултанти и работници в производството. За работодателите това е средно или нискоквалифициран персонал съответно и предлаганата заплата не е висока.

Друг похват е, че често работодателите отбелязват брутна заплата, но чистата сума за получаване след приспадане на всички данъци и осигуровки е доста по-ниска. Проблем за търсещите работа е, че в много от обявите се спестява продължителността на работното време.

Виж коментарите (75)
Още новини от Новини от Пловдив:
Световният визуален феномен MURMURATION завладява Античния театър...
Соня Йончева учреди престижни награди в родния Пловдив
Окончателно: 100 лева е глобата за зъболекарката след трагедията ...
Брутална агресия от младеж с тротинетка на Гребната в Пловдив
53-ят випуск на Математическата гимназия завърши с впечатляващи р...
БСП Пловдив за презастрояването: Празните апартаменти показват, ч...


Виж още: