Питаме Европа да плащаме ли на EVN за тръбите, ако не ползваме парно

4763
2

Сдружението за правна помощ на потребителите изпраща писмо до Европейската комисия относно въпроса за прилагането европейската директива и следващото от нея отпадане на такса "сградна инсталация". 
Причината е отказът на "ЕВН - Топлофикация" да се съобрази с директивата клиентите им да не плащат въпросната такса, след като са заявили, че се отказват от парното.

"В следствие на разяснителна кампания за правото на потребителите да не плащат непоискани услуги, заваляха стотици запитвания от ощетените от такса "сградна инсталация" на пощата ни. След това се започна един обществен и институционален дебат", каза адвокат Димитър Деков, председател на Сдружение за правна помощ на потребителите.

Сдружението смята, че единствено легитимен отговор на този казус може да даде Европейската комисия относно Директива 2011/83 на Европейския парламент. Така най-накрая да стане ясно кое законодателство има върховенство - националното или европейското.

Адвокатите ще изпратят писмо до новия комисар по правосъдие, потребители и равенство между половете Вера Юрова относно спорните в България въпроси.

Другият въпрос е възможно ли е национален закон като този за енергетиката да лиши потребителите от правата им, които им са предоставени от директива 2011/83 на Европейския парламент и на Съвета, а именно да не дължат такса "сградна инсталация", ако не желаят топлофикационно дружество да им доставя услугата.



Източник: ПОТВ
Виж коментарите (2)
Още новини от Новини от Пловдив:
БСП Пловдив за презастрояването: Празните апартаменти показват, ч...
Отвориха голямата детска площадка в Цар Симеоновата градина след ...
Новият директор на УМБАЛ "Пловдив": Ще помоля за търпение, надява...
Освободиха ръководството на УМБАЛ "Пловдив"
Ексклузивно: Венелин Найденов е новият директор на НАП Пловдив
Зрители настояват да им върнат парите след "Турандот" в Пловдив


Виж още: