Кметът: Някои къщи щели да паднат - това е несериозно

8488
6

Кметът на Пловдив Здравко Димитров обяви, че спира най-малко за един месец проектът за пробив при Водната палата. "Въпросът разтърси града, но не трябва да се политизира. Няма да позволя този обект да се превърне във втора зоологическа градина. Аз не съм против кръговите кръстовища. Като областен управител съм помагал за изграждане на кръгови в Карлово, село Труд и Асеновградско шосе" - заяви на извънредна пресконференция кметът, предаде репортер на Plovdiv24.bg.

Димитров припомни, че на Асеновградско шосе е било предвидено само едно кръгово кръстовище и по негово настояване е направено препроектиране. Отказал да отиде на първа копка, а когато тогавашният премиер Бойко Борисов го попитал защо обяснил, че иска препроектиране. "Аз се гордея с тоя път, няма по-хубав от него в България, спряха катастрофите, спряха смъртните случаи" - подчерта Димитров.

Кметът призна, че може би и община Пловдив е допуснала вина при промотиране на проекта. Обеща да градската администрация да се съобрази, за да бъде потушено общественото недоволство. Ще има ляв завой и велоалея, ако трябва велоалеята да слезе в Марица - заяви той.

По темата за отсечените дървета каза, че те са били в уличната регулация и ще бъдат възстановени. 

Според него предишният проект, изграден с еврофинансиране, не е пълноценен, защото няма дори една чешмичка, няма тоалетна, няма откъде майките да купят сладолед на децата си, няма кафене. 

Здравко Димитров каза още:

"Не е страшно, че ще се премести велоалеята. Проектът ще отговори на нуждите на пловдивчани, ще премахнем всякакви спекулации. 

Някои къщи щели да паднат – това е несериозно. Или, че не се знаят основите на моста – това е несериозно, кой ги знае основите на моста? Архитект Тенев ли? На този протест видях неуспяла общинска съветничка, една секретарка в телевизията... Платен протест, може да ги викнете на детектор на лъжата, с лепене на бележки по входовете: "Елате да протестираме".

Най-лесното е да възстановим кръговото, да направим пак задръстванията, да отида и кажа – заповядайте, искате, върнахме го.

В София направиха 3 кръгови на телевизионната кула, едно – на Лъвов мост. В  Пловдив нямаме вътрешен ринг – влизат 20-тонни тирове с дървен материал – не им ли прави впечатление на тези хора, които протестират? 

4000 - 6000 коли минават през това кръстовище. 6 милиона коли и камиони влизат и излизат на месец в град Пловдив. Всичко това оказва влияние върху качеството на живот, чистия въздух.

Ще го спрем за месец, всички да си кажат мнението, ще се съобразим. Аз искам най-доброто за пловдивчани. 

Нямало ляв завой, ако кажат – ще направим. Промяна по време на строителството.

Ще поканим гражданите на среща, пак ще направим обществено обсъждане, ако трябва.".

Кметът призна, че не знае какво ще стане на извънредната сесия за пробива при Водната палата утре: "ГЕРБ не са посочили срок за спиране. Аз нося отговорност. Загатнах ви нещо, то ще излезе наяве - как 38 човека гласуваха "за“, а сега как се еманципираха?"

Заместник-кметът по строителство и инвестиции Пламен Райчев припомни хронологията при вземането на решението за пробива. 

Главният архитект на общината Димитър Ахрянов обясни последователността в процедурата за издаване на разрешение за строеж и премахване на дърветата. 

В общинската администрация не е постъпил констативния протокол от РДНСК и тепърва предстои експертите да се запознаят с него. 

Управителят на фирмата изпълнител "ИСА 2000" инж. Паун Иванов заяви, че от първата копка до сега са извършвали подготовка на обекта съгласно Плана за безопасност и здраве - почистване на строителната площадка, премахване на павета и бордюри, ограждане. 

Не е направено авансово плащане към фирмата. "Не знаем какви ще са следващите действия на община Пловдив, нека видим какво ще се случи и тогава ще преценим за финансови искания" - каза инж. Иванов.

Цялата пресконференция гледайте в прикаченото видео!



Виж коментарите (6)
Още новини от Новини от Пловдив:
Официално от МВР Пловдив след сблъсъка с линейка на червен сигнал...
Тежка катастрофа с обърната линейка и смачкан автомобил в Пловдив...
В Пловдив сложиха край на сагата с голите снимки
Мощна акция в Пловдив: Десетки арестувани, МВР влезе в голям търг...
Празнува генерал, роден в Пловдив на днешния ден преди 51 години
Клиент обра шофьор на такси в Пловдив


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).