Кметът: Директорът на зоологическата градина иска да направи "уау"

7612
4

Продължителен дебат по плана за развитие на зоопарка в Пловдив се разрази по време на днешната сесия на Общинския съвет. Добромира Костова от ПП-ДБ поиска планът да се преработи, но в крайна сметка документът беше приет с 36 гласа "за", 4 "против" и 7 "въздържал се", предава Plovdiv24.bg.

За довършването на зоологическата градина са необходими поне 9 милиона лева, а по програма на МОСВ очакваме 900 000 лева. Иначе програмата е отлична, а и Пловдив има нужда от втори градски център. "В историята на Пловдив ще остане този кмет, който завърши зоопарка. За съжаление, няма да имаме работещ зоопарк в този мандат" - заяви съветникът Слави Георгиев

Кметът Костадин Димитров припомни, че дълго време е търсен директор и изрази задоволство, че е намерен подходящият. Призна, че неговото първоначално намерение е било да се обновят хабитатите. "Амбициозният ни директор иска да направим нещо "уау", нека му дадем шанс" - призова той съветниците. Според градоначалника още догодина община Пловдив може да кандидатства за държавно финансиране по Приложение 3. 

В хода на дискусията стана ясно, че програмата за развитие на зоологическата градина е изработена от избраната по ЗОП фирма, на която е платено 200 000 лева, но с участието на директора Венцеслав Петков

"Зоопаркът е проектиран преди години много добре, заложен е да бъде много добър зоопарк. Заедно с общината ще направим така, че нашият зоопарк ще се превърне в образователна институция. Над 40 видове животни ще участват в програма за връщане в природата, където са изчезнали след намесата на човека. За първия етап, за който са предвидени 900 000 лв., освен за препроектиране за около 115 000 - 120 000 лв., ще бъде направена и пусната в частична експлоатация т. нар. контактна зона. Ще направим колаборация за автохтонни породи животни  още тази година, а догодина март тази контктна зона да бъде заселена. Ще има образователен център, детски кът и помещение за магазин. Успоредно с това  ще направим проект за 4 милиона. МОСВ ще приема документи през август,    догодина да работим по него" - обясни директорът. Уточни, че извършеното за над 5 милиона строителство ще бъде надградено. 

На критиките, че финансовата част в програмата е нереалистична, Петков отговори, че очакванията за посещаемост са максимални, тъй като пловдивчани отдавна чакат своята зоологическа градина. Слави Георгиев внесе уточнение, че приходите могат да се планират едва след приемане в ОбС на ценообразуването на входните билети. 

Как протече дебатът гледайте в прикаченото видео!



Този браузър не поддържа видео елемента.

Виж коментарите (4)
Още новини от Новини от Пловдив:
Район "Западен" представя богат календар с над 30 събития
Проф. Христо Тасков: От днес вече нищо не ме свързва с МУ-Пловдив...
Магазин на популярна верига затвори врати в центъра на Пловдив
Пловдив почете 150 години от гибелта на Васил Петлешков
Авторът на "Черната книгa" Свами Тиртха пристига в Пловдив за пре...
Пловдивският елит се събира в Семинарията за големия празник на 1...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).