Какво свърши омбудсманът на Пловдив през 2017-а?

2623

През 2017-а в институцията на Обществения посредник на територията на Община Пловдив са постъпили 353 сигнала, като от тях 184 писмени, изложени собственоръчно от гражданите, и 169 устни, които са отразени в протокол. Сигналите са разпределени в 17 направления. Това пише в резюме на отчета на обществения посредник на Пловдив инж. Борислав Стаматов.
В количествен аспект казусите, които са решени в полза на гражданите многократно преобладават спрямо тези, които не са в тяхна полза. Гражданите продължават да представят сигналите си преди всичко в лична среща с Обществения посредник. Телефонният разговор, пощата или електронната поща се предпочитат като начин на представяне на проблемите преди всичко от хора, които не могат да се придвижат до приемната на институцията, поради служебна или лична заетост, здравословни проблеми или напреднала възраст. След всеки получен такъв сигнал, обаче винаги
разговаряме с жалбоподателя и по възможност провеждаме лична среща с него.

Съпоставяйки статистиката за 2016 г. и 2017 г. се отчита тенденция на увеличаване на броя на сигналите в следните направления: административно-техническо обслужване, образование, транспорт и безопасност на движението и други (трудово-правни, лични и пр., в т.ч. проява на некомпетентност, недобросъвестност, мудност и незачитане достойнството, правата и свободите на гражданите). Видима тенденция за намаляване на сигналите са в следните направления: етажна собственост, социална политика, топлофикация и електроснабдяване.
Както и в предишни години ресорът "Устройство на територията; незаконно строителство" е с най-голям дял от броя подадени сигнали за изминалата година. При него, обаче няма ръст, а по тематиката, уредена от Закона за устройство на територията обикновено гражданите са много активни. Ресорът с чувствителен скок /над 50%/ увеличение и също с голям дял е "Други (трудово-правни, лични и пр., в т.ч. проява на некомпетентност, недобросъвестност, мудност и незачитане достойнството, правата и свободите на гражданите)". Това е показателно за нуждата, която изпитват гражданите дапотърсят консултация и разрешение на проблеми от всякакво естество без участието на съдебни институции.

Ресорът "Социална политика" е с намаление на броя сигнали, но е на трето място по брой поставени казуси, а темите са най-болезнено остри. Проблемите в "Административно-техническо обслужване" са с голямо увеличение - с около 120%, което е показателно за устойчиво присъствие на трудностите, които гражданите изпитват при работата си с администрацията, а ресорът е на четвърто място по брой сигнали.
Значими и важни са поставените сигнали в направлението "Транспорт и безопасност на движението", тъй като те засягат големи социални групи. Тук ръстът на увеличение е 75% и заема пето място по брой. Не се запазва тенденцията от предишната 2016 г. за намаление на казусите в сферата на образованието, където увеличението е трикратно. Следва да се отбележи, че в рамките на обективните възможности беше получена пълна подкрепа и разбиране от директорите на детските градини и училища, а наложената практика за провеждане на срещи между засегнатите страни спомогна проблемите да бъдат разрешавани по-бързо и ефикасно.
Отчитаме известно намаление на конфликтите, които се създават в рамките на една етажна собственост, но отново бихме настоявали администрацията да има по-голяма ангажираност в прилагането на Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) и Закона за устройство на територията (ЗУТ). Чувствително е намалението в ресор "Топлофикация; Електроснабдяване и Електроразпределение" - 50%, но тук оплакванията не са насочени толкова срещу монополиста, а преди всичко срещу прехвърлени към частни съдебни изпълнители вземания.
Макар и без увеличение, постоянно е присъствието на казуси, свързани с "ВиК" ЕООД и практиките на мобилните оператори. Не са толкова многобройни сигналите, който не се отнасят в правомощията на Обществения посредник, но те трайно присъстват в работата ни. Въпреки това институцията приема, разглежда и съдейства за всички засегнати проблеми от гражданите. Общественият посредник ежемесечно провежда изнесени приемни в районните кметства по предварително обявен график и с предварително записване, като една от тях е в извън работно време.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
БСП Пловдив за презастрояването: Празните апартаменти показват, ч...
Отвориха голямата детска площадка в Цар Симеоновата градина след ...
Новият директор на УМБАЛ "Пловдив": Ще помоля за търпение, надява...
Освободиха ръководството на УМБАЛ "Пловдив"
Ексклузивно: Венелин Найденов е новият директор на НАП Пловдив
Зрители настояват да им върнат парите след "Турандот" в Пловдив


Виж още: