Пловдив отдаде почит на големия българин Ангел Семерджиев, издател на вестник "Пловдив“

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
09:41 / 24.06.2011
2825
Вчера зала "Съединение" на историческия музей се изпълни с граждани, дошли на тържеството по случай 150 години от рождението на Ангел Семерджиев и 125 годишнината от създаването на неговия вестник "Пловдив".

Инициатор на тържеството е Общинският комитет "Васил Левски". Съорганизатори са Дружеството на пловдивските журналисти и Исторически музей - Пловдив.

Слово за живота и делото на Ангел Петров Семерджиев произнесе Евдокия Емануилова - историк, председател на Общински комитет "Васил Левски". За значението на вестник "Пловдив" и водещото му място разказа Георги Райчевски, председател на дружеството на журналистите.

Поздравления поднесоха протойерей Емил Паралингов от името на Негово преосвещенство - Пловдивския митрополит Николай и заместник - кметът на Пловдив - Георги Титюков.

Присъстващите изслушаха с интерес сведенията за големите заслуги на Ангел Семерджиев. Той е бил заклет агент и куриер на Българския таен централен революционен комитет за Съединението на България, оглавяван от Захари Стоянов. Отпечатал е устава на комитета, както и вестник "Борба" на Захари Стоянов в печатница "Напредък", на която е съсобственик по това време.

При откриването на Първото пловдивско изложение през 1892 г. Семерджиев е удостоен с честта да поздрави държавния глава княз Фердинанд I от името на пловдивското гражданство. Изпълнявал е длъжността кмет на града в 1893 г. след оставката на кмета Стефан Калчев до провеждането на общинските избори. Бил е народен представител и виден деятел на Народнолибералната партия с лидер Стефан Стамболов.

Легендарният вестник "Пловдив", на който Ангел Семерджиев е директор - притежател и главен редактор, е най - продължително съществуващият и предпочитан вестник от пловдивчани в целия период преди Първата световна война. Излиза 22 години, от 1886 до 1907, като се разпространява също и в Северна България, и в Цариград.

След смъртта на Семерджиев през 1907 г. от името на признателното гражданство пловдивският общински съвет му издига паметник в знак на благодарност за неговото трудолюбие, култура, обществена, печатарска и журналистическа дейност.

Този браузър не поддържа видео елемента.


(с) ПОТВ

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
"Капките" отиват на съд!
Лекари: Началото е безсимптомно, дори кръвните показатели са норм...
Глория: Няма нищо по-важно от това
Настъпи големият ден за Камен Воденичаров!
Дъщерята на тв легенда сменя Натали Трифонова в bTV
Честито на Карлос Насар!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).