Когато с това словосъчетание се означава празникът, отбелязван на 1 януари, с главна буква се пише само първата дума – Нова година, тъй като представлява съставно (т.е. състои се от две или повече думи) съществително собствено име и не съдържа друго собствено име.

Примери: 

Вече е 12 декември, а ние още не сме решили къде ще посрещнем Нова година.

Весела Коледа и честита Нова година!  

В останалите случаи словосъчетанието се пише само с малки букви. Примери: 

Желаем ви много здраве и щастие през новата година!

Не се оплаквай, че не ти върви, вече е краят на годината, а хората са казали: нова година – нов късмет.