Дъщерята на бившия президент на Казахстан изнесе от родината над 300 млн. долара

4044
6

Сериозно богатство в недвижимо имущество е изнесла от родината си по-младата дъщеря на казахския бивш президент Нурсултан Назарбаев, съобщава британското издание Daily Mail, цитирано и от руски медии.

41-годишната Алия притежава личен самолет и състояние на стойност около 300 милиона долара, изнесени преди 15 години от родината й.

По данни на таблоида имението в северната част на Лондон дъщерята на бившия лидер на Казастан, който все още има сериозни лостове във властта, е придобита с цел Алия да получи британско гражданство.

Самолетът Challenger Bombardier пък е бил купен, след като Алия е поръчала на двама финансови консултанти да преведат пари в офшорки и във фирми на Британските Вирджински острови. В същата 2006 г. дъщерята на Назарбаев е купила недвижимо имущество на стойност 14 милиона долара в Дубай.

За крупните сделки стана известни след скандала между самия Назарбаев и финансовите консултанти на дъщеря му. Конфликтът бе уреден с постигане на споразумение на стойност 165 млн. паунда, след като консултантите бяха обвинени в заговор с цел мошеничество.

Лондонското имение на Алия пък струва 8,75 милиона британски лири.

Още почти 18 милиона паунда Назарбаева е броила за частния си самолет. Така президентската дъщеря е изнесла от Казахстан общо над 312 млн. долара.

Според анализаторите именно неприязънта към семейството на бившия президент Назарбаев е една от причините казахите да излязат на улицата на протест заради вдигането на цената на газа, като още в първия ден протестиращите събориха негов паметник, издигнат му приживе.

Виж коментарите (6)
Още новини от Любопитни новини:
5 години по-млад биологично: Колко чаши кафе на ден забавят старе...
Баница с круши и горгонзола: Рецепта, от която на баба ще й скочи...
Хапчето, което промени света преди точно 66 години
"Подариха" на полицията Porsche за 200 000 евро
Биляна Гавазова: 4 години след най-голямата ми любов знам едно не...
Слънцето се "буди": Удрят ни тежки магнитни бури


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).