Бебетата също харесвали Моцарт

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
09:55 / 27.11.2011
1567
Знаете ли защо децата понякога писват с всичка сила, когато им подаряват играчка? Защото играчката трябва да е с подходящ за възрастта им размер. А подходящият за възрастта размер е разстоянието от лакътя до китката, но на детето, не на възрастния. Всяка по-голяма вещ малчуганът възприема като враждебна заплаха. 

Това научиха вчера, 26 ноември, мами и татковци, на безплатното Общинско училище за бъдещи родители в Пловдив. Те отново препълниха книжарница "Форум" в мол "Галерия Пловдив", за да чуят втората лекция на тема "Контакти, игри и играчки от 0 до 12 месеца". "Гушкането и милването на детето не е причина то по-късно да се разглези. Без такъв допир детето може и да не оцелее", предупреди сладкодумната Антоанета Борисова, председател на Центъра за бременни жени. 

Тя разказа интересни примери, подсказа толкова нови неща, че накрая всички "ученици" бяха убедени: приказката "едно време бабите и дядовците и без да ходят на училище за родители, са си отглеждали успешно децата", не е съвсем вярна. Не и към днешна дата.

Раждането и отглеждането на едно бебе е изпитание за физиката и психиката на родителите. Затова втората лекция на Антоанета Борисова започна с демонстрация на алтернативно йогийско дишане през лявата и през дясната ноздра, което премахва стреса и от майките, и от татковците. "Когато се уплашите, че раждането е спряло, когато ви предстои секцио - направете това упражнение. То уравновесява дясното и лявото полукълбо на мозъка", обясни ползата Борисова. Но то е полезно и за татковците, когато на работата някой им е вдигнал "кръвното", за да не пренесат неволно негативната си енергия у дома при невръстното мъниче, което е изключително чувствително към състоянието на родителите си още в утробата на майката. 

Ще се изненадате колко е важно да се говори на нероденото дете. Антоанета Борисова препоръча татковците да обяснят на мъничето, че ако са ядосани, то не е виновно за това, а други хора отвън. Разбира се, родителите трябва да говорят на нероденото бебе не само за проблемите си, а да показват любовта си към него. За усилване на гласа може да се използва фуния от хартия, долепена до корема на бъдещата майка.

Оказва се, че децата обичат много Моцарт и въобще класическа релаксираща музика. Можете да превърнете това в свой помощник. "Още докато е в утробата, пускайте му една и съща релаксираща мелодия многократно. И никога различна. За родителите е досадно да е една и съща, за детето обаче не е. Търпението ви ще бъде възнаградено - след раждането всеки път, когато пуснете нежно парче от Моцарт, детето ви ще се успокоява", съветва Борисова. А след това показа как да се полюшва бебчо още, докато е в корема на мама. И как да се учи да брои. Почти няма неродено още бебе, което с почуквания да не отговаря точно на броя на почукванията на майката. Поне до три всички деца броят безпроблемно. От четири и по-нагоре се иска по-продължително обучение. 

Бъдещите родители видяха с очите си как едно бебче само на 50 дни може абсолютно съзнателно да участва в игрите с помощта на дървена гривна. Майките научиха, че не трябва да крещят на върналия се от работа татко първо да си измие ръцете и тогава да пипа детето. "Първо го целунете", съветва Борисова. Разбраха още, че разни шнурове и ленти, могат да са изключително успешна за сетивата на детето украса по стените, но трябва да са далеч от него. Научиха, че бебчо не трябва да се слага в кошарката с очи към стената. Че като стане на 3-4 месеца не трябва да играе върху леглото, защото на пода било студено - обратното, проснато одеяло на пода и мама, легнала до детето е най-добрият вариант. Както и че непотребните картонени шпули, около които се намотава тоалетната хартия, са прекрасен помощник: щом една играчка минава през този цилиндър тя е опасна за бебчо, защото може да я погълне с непредвидими последици.

Антоанета Борисова показа безопасни играчки, които родителите могат да купят в магазин "Jerry" /"Джери"/ в мол "Галерия Пловдив" - царството на детските играчки, уреди и стоки - колички, проходилки, кошарки и много други, необходими за развитието на всяко дете. Магазин "Jerry" е единственото място в страната, където се продават световни марки на най-ниски цени.

Третата лекция от училището за бъдещи родители на 10 декември, отново в книжарница "Форум" на мол "Галерия Пловдив", се очертава да е повече от интересна. На нея ще бъде разяснено как да бъде избрано подходящо джипи. А Симона Златева ще говори за смехотерапията като средство за лечение и като начин на живот. 

За лекциите не е необходимо предварително записване, уточни г-жа Борисова.Повече информация за безплатното Общинско училище за бъдещи родители може да научите в интернет на www.bg-bebe.com, както и на тел. 032/ 33 68 68, GSM 0888 89 50 26 и в книжарница "Форум" /3-ия етаж, зад стената за катерене/ в мол "Галерия Пловдив".

Безплатното училище е съвместна инициатива на Центъра за бременни жени, ДКЦ-1, Община Пловдив и книжарница "Форум" в най-големия пловдивски мол "Галерия Пловдив". Целта е изучаване съвременните методи и начини за гледане на новородените.


Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Фестивал превръща Пловдив в кулинарна столица
Празникът на 21 май - какви са забраните
Любимата на Рачков заедно с бившия си
20 години след "Шоуто на Слави" те отново се събраха
Заключи го в стая и го умори от глад, похарчи луди пари и се измъ...
Тоалетите на роден моден предприемач и дизайнер са най-много носе...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).