Знаете ли кога светва първата електрическа крушка в България?

9145

Знаете ли, кога светва първата електрическа крушка в България? Първата електрическа крушка у нас светва в Градската градина в София през 1879 година. Това се случва в деня, когато паркът е официално осветен за тържественото пристигане на княз Батенберг. Като резултат 1/3 от първия бюджет на столицата отива изцяло за осветление.

Известно е, че на 3 април 1879 година София е провъзгласена за столица на България. Приема се, че първата електрическа крушка е светнала в градината пред двореца на 01 юли 1879 година по случай възкачването на престола на Княз Александър Батенберг. Този момент остава значим не само за столицата, но и за цяла България, тъй като е първата електрическа лампа, която свети на Балканите.

В счетоводните архиви на Софийската община е записано, че "през месец януари 1882 година са горели четиринадесет светила всякой ден за осветяване на палата“.

През 1901 година електрическите лампи в София са били 1 350 при годишна консумация на електроенергия 651 573 kWh.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Много дъжд утре, ето в коя част на страната
Изтичане на канализационни води от хотел в морето край "Елените"
След спор за 40 евро: Трима бутнаха мъж от Лъвов мост и го убиха
Нови изпитания за шофьорите по АМ "Тракия", но този път към морет...
Тежка е обстановката на АМ "Тракия"
Камион изгоря край Пампорово


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).