Земеделският министър: Нормативните срокове за директните плащания се спазиха на 100%

1617

Нормативните срокове за директните плащания се спазиха на 100%. Забавиха се на база очакванията на земеделските производители, които се базират на плащанията през минали години. Но тогава не се прилагаше Стратегическият план за земеделие 2023-2027.

Четете още: Средства за втори прием по Украинската помощ не са заложени

Това според земеделския министър Георги Тахов е коректният отговор на въпроса на фермерите защо директните плащания за Кампания 2023 се забавиха и защо все още има такива, които не са платени, като три екосхеми и хуманно отношение. 

„Ние сме в първа година на прилагане на Стратегическия план с абсолютно непознати интервенции както за производители, така и за служители на ДФЗ. Интервенциите са 51, а екосхемите от 1 станаха 8. Нормативната уредба, която трябваше да обезпечи цялата Кампания 2023, се забави много. Имаше наредби, които влязоха в сила през  декември, когато вече трябваше да правим плащания”, посочва ресорният министър.

По думите му забавяне на база европейски регламент няма. Директните плащания трябва да бъдат изплатени до 30 юни и ако съответната държава членка не се справи в този срок, търпи финансова корекция. 

„Това беше голямото предизвикателство пред служителите на ДФЗ. Ако те не бяха успели да заплатят всички подпомагания до 30 юни, държавата ни щеше да бъде наказана през финансова процедура, но това не се случи.

Знам, че се допусна известно забавяне в очакванията на земеделците от служителите на ДФЗ. Но те в никакъв случай не трябва да бъдат укорявани в липса на административен капацитет или недобра създадена организация. Смея да твърдя, че и двете там са на висота”, смята Георги Тахов.

Едва ли думите му ще успокоят стотици кандидат бенефициенти, които все още очакват своите директни плащания. Има и такива, които твърдят, че заради административна грешка са претърпели санкции. Специално за тях Петя Славчева – заместник изпълнителен директор на Фонда, обеща, че след изчистване на всички оторизации за Кампания 2023, ще бъдат направени проверки и там, където се установи административна грешка, ще последва преизчисление и доплащане.

Разбира се, не на последно място остават притесненията на фермерите, че още не са започнали проверките по отношение на кръстосаното съответствие за следващата Кампания 2024. Забраната за косене и ситуацията с пожарите вероятно допълнително ще ги затрудни. Остават надеждите, че всички проверки ще бъдат извършени в рамките на стопанската година, което да доведе до навременно изплащане на субсидиите на Кампания 2024.

Информационната кампания "ОСП работи за нас: По-зелени и умни!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg  

CAP4US

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Много дъжд утре, ето в коя част на страната
Изтичане на канализационни води от хотел в морето край "Елените"
След спор за 40 евро: Трима бутнаха мъж от Лъвов мост и го убиха
Нови изпитания за шофьорите по АМ "Тракия", но този път към морет...
Тежка е обстановката на АМ "Тракия"
Камион изгоря край Пампорово


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).