Здравният министър коментира опасността от замърсяване по Черноморието

2862

След като приключи отводняването и почистването на щетите от наводненията сме дали предписания на РЗИ-ата в най-засегнатите области, да се извърши дезинфекция. Това е стандартна процедура, която да премахне всичко, което може да предизвика зараза. Това заяви в студиото на "Събуди се" министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков.

Той подчерта, че по последна информация няма опасност от преливането на язовир "Огоста". "Прогнозата за времето е благоприятна. Ситуацията е овладяна".

Министър Хинков коментира и въпроса дали е възможно зарази да достигнат акваторията на Черно море заради взрива на украинския язовир "Нова Каховка". "За момента няма никакви данни, че има увеличаване на замърсяването. Правят се периодични проби, както винаги до сега. Имаме готовност, ако се повиши замърсяването с ешерихия коли и ентерококи – да се увеличи честотата на вземане на проби. От специалистите, с които разговарях в министерството, получих уверение, че няма да се стигне най-вероятно до затваряне на плажове през целия летен сезон. Най-голямото замърсяване на морето всъщност идва от нашите води – отпадните води във Варна, промишлено замърсяване", подчерта той. 

"Не искаме да създаваме паника, нито да прикриваме нещо. Това е истината. Към момента няма опасност за нашето Черноморие", допълни министърът.

По повод скандалния апартамент с джакузи в болница "Лозенец", той обясни, че още не е получил доклад по този въпрос. "Нека специализираните органи кажат за какво е служил, може да е бил явочна квартира - допълни той. - Не знам кой ще е този човек, който ще инвестира лични средства в апартамент в държавна болница, ако няма намерение да я приватизира."

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Много дъжд утре, ето в коя част на страната
Изтичане на канализационни води от хотел в морето край "Елените"
След спор за 40 евро: Трима бутнаха мъж от Лъвов мост и го убиха
Нови изпитания за шофьорите по АМ "Тракия", но този път към морет...
Тежка е обстановката на АМ "Тракия"
Камион изгоря край Пампорово


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).