Започват да тестват върху хора универсална ваксина срещу коронавируси

2519

Компаниите "Бионтех" и "Пфайзер" ще започнат изпитвания върху хора на следващо поколение ваксина, целяща да осигури защита срещу широк спектър от коронавируси, предаде Ройтерс.

Тестовете ще стартират през втората половина на тази година, обяви "Бионтех", която си партнира с "Пфайзер" при разработката на препарати срещу Ковид-19. Германската компания представи бъдещите си планове пред инвеститори. 

Експерименталната работа по новата ваксина надхвърля прилагания в момента подход, като включва доза за подсилване на Т-клетките. Целта е основно да се осигури защита от тежко преболедуване, ако заразата стане по-опасна, както и да предпази от по-широко спектър вируси и мутациите им.

Двете компании обсъждат в момента с регулатори органи подобрени версии на утвърдения вече препарат срещу Ковид-19 за по-добра защита срещу варианта Омикрон и неговите подразновидности. 

От "Бионтех" обявиха също, че разработват независимо антибиотик, който убива супербактерии, станали устойчиви на използваните в момента препарати. Фирмата не уточни кога ще започне изпитвания, но разкри, че препаратът е на базата на технологията на "Фагомед", която "Бионтех" придоби през октомври миналата година. 

Разработчикът на антибиотици работи върху ензими, произведени от вируси, убиващи бактерии и разрушават клетъчната им стена. Резистентните към лекарства инфекции се увеличават заради прекомерна употреба на антибиотици.

Според изследователи на общественото здравеопазване общият брой на хората, които умират годишно от резистентни на антибиотици инфекции в САЩ и Европейският съюз, се приближава до 70 хиляди души.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Иван Демерджиев: Сигналът на Пеевски срещу мен е медал за МВР
"Унизително е да си шофьор в България": Гневен разказ от ада на "...
Кошмарът за шофьорите, пътуващи до Пловдив, няма край
НИМХ съобщи за времето през следващото денонощие
Отварят ремонтирания участък на "Тракия" край Пазарджик, огранича...
Свръхпопулация на огромни пеперуди в Пловдив и още редица градове...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).