При смяна на джипито предоставяме медицинска документация

2721

При смяна на общопрактикуващ лекар пациентът ще предоставя на новия си личен лекар извлечение от медицинската документация. Извлечението с копия на необходимата медицинска документация ще се получава от предишния общопрактикуващ лекар, съобщават от НЗОК.

Съдържанието на извлечението при смяната на личен лекар и редът за предоставянето му на пациентите ще се определят от НЗОК. Това гласи член 120 от новия Националния рамков договор за медицинските дейности за 2012 година. Новост в национален рамков договор за тази година е и това, че правото на първоначален, постоянен или временен избор на личен лекар да може да се осъществява и с разпечатани образци на регистрационните форми от официалната страница на НЗОК.

Както и досега, първоначален избор на общопрактикуващ лекар ще може да се осъществява по всяко време, а постоянен - през месеците юни и декември. В сила остава и заплащането на потребителска такса от 1 процент от минималната работна заплата, както и освобождаването от заплащането й на категории лица по член 37, ал. 3 от Закона за здравното осигуряване и на пациенти със заболявания, посочени в списъка на заболяванията, при които здравноосигурените лица са освободени от заплащане на потребителска такса, който може да се види в приложение №12 на НРДМД 2012.

Новият Национален рамков договор за медицинските дейности позволява избор на диспансеризация на пациенти над 18 години, които имат заболявания, класифицирани в един клас, но с различни МКБ-кодове, за едни от които подлежат на диспансерно наблюдение при личен лекар, а за други - при лекар-специалист, да бъдат наблюдавани изцяло от общопрактикуващия си лекар, ако не заявят изрично желание за извършването й от специалист.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Нова рокада: Освободиха шефката на ДНСК!
Пловдивчанин обърка платната на АМ "Тракия", тръгна към морето в ...
Депутатите забраниха необосновано повишаване на цените на стоки и...
Изпразването на спестяванията за жилище може да е най-голямата ви...
Не забравяйте за прането и прозорците: Средиземноморски циклон но...
Българска делегация на аудиенция при папа Лъв XIV за 24 май, Миха...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).