Президентът: Енергетиката ни може да стигне до фалит

3656
8

Българската енергетика може да стигне до фалит, ако не бъдат предприети незабавни реформи. Това каза президентът Росен Плевнелиев пред bTV в Ню Йорк, където държавният глава участва в 69-ата сесия на Общото събрание на ООН.
От Америка Росен Плевнелиев призова българския парламент да анализира прагматично числата, потенциала и перспективите в сектор "Енергетика". 
"Ако това не се случи, може да бъдем изправени и пред драматични последствия, включително и фалит. Нямаме много време и моят апел ще бъде, след като минат изборите и сформираме Народното събрание, към национално отговорен и конструктивен подход и сериозна реформа в сектор енергетика", заяви държавният глава.

Президентът призова за незабавни мерки в сектора. Една от тях ще бъде предприета от служебното правителство, което ще внесе предложение за създаването на силен, независим и надпартиен регулатор. 

"Имаме един политизиран регулатор, на който министър-председателите или шефовете на политическите партии просто могат да му вдигнат телефона и да кажат "смъквай или вдигай цената на тока". Ние трябва да си даваме сметка, че НЕК е пред фалит. Тя има около 1 милиард приходи и 3 милиарда задължения", подчерта Плевнелиев.

Виж коментарите (8)
Още новини от Национални новини:
Метеорологичен капан: Синоптиците предупреждават за рязък обрат в...
Устройство на двигателя и часове на полигона: Шофьор припомни как...
Инцидент на магистрала "Тракия": Обърна се бус, превозващ тиквичк...
Продуцентът на bTV Асен Иванов излезе с официална позиция относно...
Проф. Рачев с прогноза до края на лятото
Управител на заведение в Созопол: Тараторът при нас е 4,50 евро, ...


Виж още: