Нинова: Няма да позволим малцина да станат милионери за няколко дни

4149
4

Няма да позволим малцина да станат милионери за няколко дни и нощи на гърба на българския народ. Това заяви вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова след заседанието на Министерски съвет. Тя изтъкна, че има механизми това да се случи.

"От днес задвижваме Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) със сигнал за монопол, картел, господстващо положение, всички възможности в закона и пълни проверки. Отделно Комисията за защита на потребителите (КЗП) от няколко дни е на проверки, ще влезем във всеки склад и ще установим какво се случва там. Агенцията за стокови борси и тържища тръгва по всички пазари, складове, за да се установи какво се крие.

Искаме да кажем на операторите в българската икономика - държавата винаги ще подкрепи белия сектор и предприемачите, които работят честно. Но онези, които се опитват да печелят на гърба на българския народ, ще срещнете цялата сила на държавата. Всичко, което позволява законът. Няма да позволим със спекула да изнудвате в тези трудни моменти на кризи българския народ", каза още Нинова.  

Тя обясни още, че цена от 5 лева за литър олио по магазините е спекула.

"Производствената цена на литър олио е 2 лева. Сами разбирате, че разликата от 2 до 5 не е оправдана печалба, нито е оправдание за повишените цени на горивата", допълни тя. 

"Твърдението от днес, че спирането на износа от Украйна и Русия на слънчогледово семе е една от причините за вдигането на цените, е неоснователна. В България в момента имаме 1.5 млн. тона слънчогледово семе, което стига за четири години и половина производство на олио. Няма липса на суровина", подчерта Нинова. 

"Това, което забелязваме последните дни, е, че собствениците на слънчогледово семе, производителите на олио задържат количества в складове, фабрики в очакване да се вдигне още цената или в очакване да го изнесат на по-високи цени, тъй като в момента в Европа и света има недостиг", допълни тя.



Виж коментарите (4)
Още новини от Национални новини:
Демерджиев отново в МВР! Първият министър със завръщане
Адвокат: Един подпис при оглед на имот може да ви струва хиляди е...
Шкварек срещу ПП-ДБ: Нарцистични и неадекватни сте
Срив в българската шивашка индустрия заради вноса на евтини дрехи...
9 май е дата на поражение, а не на триумф за България
Разместване при най-големите банки след приемането на еврото в Бъ...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).