Не отоплявайте с един радиатор две и повече помещения

5310

Не отоплявайте няколко помещения с един радиатор. Така ще консумирате големи количества енергия и сметките ви ще бъдат по-високи. По-добре с един радиатор отоплявайте само една стая.

Това съветват от "Топлофикация" по повод началото на новия отоплителен сезон. От дружеството призовават абонатите си да последват няколко полезни стъпки, за да не бъдат притеснени от висока сметка в края на месеца.

"Оставете вентилите на средна позиция, защото при максимално отваряне през цялото време рискувате затварянето на достъпа на топлина в радиатора. Оставете вентилите на втора степен при кратко отсъствие от дома и така ще поддържате добра температура на помещението и ще го затоплите по-лесно, когато сте вкъщи. Искате да проветрите, но да запазите топлината? Отворете широко прозорците за 5 минути и завъртете вентила на деление "звездичка", посочват още от дружеството.

По съвети на експерти един градус понижение на температурата се равнява на 6% икономия на енергия. Затова не бива да претопляме помещенията.

"Не поставяйте допълнителни мебели и декорации пред радиаторите. Те пречат на топлообмена в помещението и се увеличава консумацията на топлинна енергия. Ако искате да пестите топлинна енергия, осигурете добро затваряне и изолация на входната врата. Възползвайте се от безплатните източници на топлина като слънчевата светлина. Не спускайте завеси или щори, когато е слънчево. Но ги спукайте през нощта - така помещенията задържат топлината си по-дълго. Добре е те да не покриват радиаторите, за да не пречат на топлообмена в помещението", казват още от "Топлофикация".

"Лице, което да бъде инструктирано и обучено за допълване на сградната инсталация и за действия при аварийни ситуации, трябва да има във всяка сграда - етажна собственост. Редовното допълване и обезвъздушаване на вътрешната инсталация е предпоставка за правилното отопление на жилищата в сградата", завършват от дружеството.

Прегледайте общите помещения

Препоръчително е да бъдат прегледани и общите помещения. Ако има счупени или незатварящи се прозорци, ремонтирайте ги своевременно, за да не се губи навън топлинна енергия. Ако искате да се радвате на високи градуси вкъщи, е препоръчително цялата сграда да е топлоизолирана, пише "България Днес".

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
НИМХ: Температурите няма да паднат скоро
Български автомобил падна в морето на пристанище край Кавала
Витанов: Финансовото състояние на държавата е значително по-тежко...
България държи златна карта: Президентът разкритикува Европейския...
Роми обявиха война на наркодилърите в столицата
Наш черноморски курорт заприлича на Чернобил


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).