Наистина ли на Червения площад се вееше българското знаме на парада за 9 май?

130924

Публикации в социалната мрежа Фейсбук твърдят, че българското знаме присъства на военния парад в Москва по случай Деня на победата на 9 май 2022. 25 публикации с подобно твърдение са събрали близо 16 400 интеракции. 

Проверка чрез инструмента CrowdTangle показва, че само от Фейсбук групата ‘АКО ТЕ ИМА ЛЮБОВ’, публикацията е достигнала до над 7000 души. Самата група е с близо 157 000 членове.

Твърдението е публикувано и във фейсбук страницата на "Сдружение на русофилите в България“, откъдето е споделено 2700 пъти. Освен във Фейсбук, подобни твърдения се разпространяват и в Ютюб, където само един клип има близо 12 000 гледания, разказва "Factcheck.bg".      

Сравняваме снимката, качена в публикацията, с кадър от излъчването на военния парад по руския телевизионен канал "Россия 1“.

Проверката показва, че има съвпадения при локацията, маркировката по трасето на маршируващите, сградите в близост и декорацията на главната сцена. Това показва, че кадърът е достоверен и е заснет на тазгодишното честване на Деня на победата. 

При разглеждането на по-близки кадри се забелязва, че зеленият цвят в трикольора е пресечен с оранжева линия, което не съответства на българското знаме. Проверката показва, че декорът на Червения площад е съставен от ордени на Съветския съюз, свързани с Втората световна война. Символът върху въпросното знаме е на звезда с човешко лице в профил, с още една звезда в горния край. Този символ, както и зелената линия пресечена от оранжева, показват, че става въпрос за военния орден "Суворов“, който е учреден през 1942 година и се връчва за изключителни успехи по време на военни действия. 

Останалите три знамена, които могат да бъдат видени на сградата, също представляват ленти към военни ордени на Съветския съюз. А именно – орденът "Слава“, орденът "Червена звезда“ и орденът "Александър Невски“.

Проверено:

Българският флаг не е сред знамената на тазгодишния парад на Червения площад в Москва по случай Деня на победата. На снимките се виждат знамена, които представят ленти към военни ордени на Съветския съюз. Това, което е припознато в българския флаг с цветовете бяло, зелено и червено, е лентата към ордена "Суворов“.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Иван Демерджиев: Сигналът на Пеевски срещу мен е медал за МВР
"Унизително е да си шофьор в България": Гневен разказ от ада на "...
Кошмарът за шофьорите, пътуващи до Пловдив, няма край
НИМХ съобщи за времето през следващото денонощие
Отварят ремонтирания участък на "Тракия" край Пазарджик, огранича...
Свръхпопулация на огромни пеперуди в Пловдив и още редица градове...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).