Най-ниската раждаемост у нас след Втората световна война

7814
10

2017 г. е поставила неприятен рекорд по ниска раждаемост, показват данните от регистъра на ражданията на здравното министерство. Едва 56 436 бебета са били родени в страната през изминалата година. Те са с 4578 по-малко спрямо 2016 г. и със 7564 спрямо кризисната 1997 г. Досега антирекордът държеше 2016 г., когато родените 61 014 деца бяха най-малко от 1945 г. насам, пише в. "24 часа". Тенденцията за намаляване на раждаемостта тръгна след бума през 2009 г., когато бебетата бяха почти 81 000.

И през 2017 г. най-много бебета са родени в София - 15 130 и в Пловдив - 6431. След тях са Варна с 3816 и Бургас с 3398 новородени. Най-ниска е раждаемостта във Видин, Ямбол и Разград с под 400 родени бебета.

По прогнозни данни на НСИ броят на жените у нас през 2020 г. ще спадне с около 100 хил. до 3,5 млн. В по-дългосрочен план през 2070 г. се очаква броят на женското население у нас да достигне 2,5 млн., тоест да бъде с близо 1,1 млн. по-малко от сегашната им популация. Другата причина за ниската раждаемост идва от късната възраст, на която жените стават майки за първи път. Официално тя е 30 години. Само 27 000 от българските семейства пък имат по три деца.

Виж коментарите (10)
Още новини от Национални новини:
Велев: Държавният служител получава значително повече "чисти" пар...
Загиналите две деца на АМ "Тракия" са футболисти от академията на...
Правителството вдига цените на винетките от 1 август
Срокът изтича: Какво се случва с левовете ни след 1 юли?
Видео от мястото на ПТП-то с трима загинали на АМ "Тракия"
2 жени загинаха в тежко ПТП, 5 трупа за броени часове


Виж още: