Над 150 000 коледни дръвчета са осигурени от лесничействата за празниците

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
11:31 / 24.12.2006
1459
Над 150 000 коледни дръвчета са осигурени тази година от държавните лесничейства и дивечовъдни станции за предстоящите коледни и новогодишни празници, съобщават от Национално управление по горите.
Първите дръвчета се появиха на пазара в началото на месеца, предлагани от търговците на цени от 5 до 20 лв. в зависимост от размера. Основно коледните елхи се добиват от специално създадените плантации в държавния горски фонд, от горски разсадници, от просеки на ел.далекопроводи, при извършване на отгледни сечи, както и от върховете на дървета, отсечени при други видове сечи.

Търговците закупуват коледните дръвчета от държавните лесничейства и държавните дивечовъдни станции. Размерът на таксите варира от 1,80 лв. – за елха с височина до 1м, 2,40 лв. – за елха до 2м и 3,60 лв. – за дръвче над 2 м. Крайната цена, която стига до потребителя, се определя от търговците, като дръвче с височина 1м. се продава за около 5-7 лв.

Частните собственици на гори не заплащат такса, ако решат да отсекат елха от собствения си имот. Те обаче също трябва да имат позволително, издадено от съответното лесничейство или дивечовъдна станция, с което да удостоверяват, че дръвчетата са легално добити от собствената им гора.

Основните дървесни видове, от които се добиват коледни елхи са обикновена ела и смърч и в по-малка степен – бял и черен бор. За сравнение на пазара в ЕС се предлагат основно кавказка ела и дугласка.

По време на кампанията за добиване на коледни елхи, Държавните лесничейства и Държавните дивечовъдни станции извършват контрол по цялата верига – от сечта, през маркирането с контролна горска марка в отреза с черна боя, транспортирането им и продажбите на дръвчетата по тържищата. Дежурствата на контролните горски пунктове, проверките по пътищата и други възлови места съвместно с органите на МВР, са част от засилените мерки, които предприемат служителите по горите срещу опитите за незаконна сеч и търговия с коледни дръвчета.
От няколко години се наблюдава тенденция на намаляване на продажбата на живи коледни дръвчета поради засилен интерес към изкуствените елхи и елхи в контейнери, които могат да бъдат повторно залесени. Информацията е на агенция "Фокус".

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Румен Гечев напуска БСП: Чашата на търпението преля
Полицаи стреляха по джип! С много униформени, куче и дрон едва за...
Започна поставянето на нови банкомати в цялата страна, приемат на...
Атанас Атанасов: Започвам да си мисля, че някъде в Москва натисна...
39 години от първата сърдечна трансплантация в България
Възстановено е движението през прохода "Рожен"


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).