Мъж от Кувейт плати 18 000 лева в медицински център на морето

25255
3

Вълна от сигнали за скъпо лечение на Черноморието в разгара на туристическия сезон, след като се разбра, че лекар e взел 1500 лв. за преглед и лечение на болно ухо на дете.

На 29 юли тази година мъж от Кувейт търси помощ в медицински център, регистриран във Варна и плаща близо 18 000 лева. От документа му виждаме, че консултация със специалист струва 1000 лв., по толкова са и изследванията, а вливането на системи е 3520 лв., предаде bTV.

В друг документ от същия медицински център, но от август миналата година, става ясно, че пациент от Германия е платил почти 4000 лв., като услугите са били в пъти по-евтини. 

В медицинския център днес няма никого. По телефона управителят казва, че не той е издал този документ и че ще направи проверка.

Таван при определянето на цените на услугите в частните медицински центрове няма. Повечето признават, че взимат по-скъпо на чужденци. Законът за здравето обаче е категоричен – лечебните заведения, които обслужват граждани на държави членки на Европейския съюз, не могат да определят цени на здравните услуги, различни от тези за българските граждани. Такива ограничения не са предвидени за гражданите на трети страни, каквато е Кувейт.

Д-р Здравко Дамянов от медицинският център в "Златни пясъци“ обясни защо е взел  близо 1500 лв. за първичен и контролен преглед, промивка на ухо и предписване на 5-дневна терапия на дете.

"Финансовата политика се определя от други институции, наместват се и застрахователи всичко е изчислено така“, обяви по-рано днес д-р Дамянов.

Медицинските центрове са длъжни да имат ценоразпис и да поставят на общодостъпни места в сградата си информация относно вида и цената на всички предоставяни медицински и други услуги и за начина на заплащането им.

Държавните и общински лечебни заведения публикуват ценоразписа си на сайта на Министерството. А центровете за спешна медицинска помощ на Черноморието ни са три – ЦСМП "Бургас“,  ЦСМП "Варна“ и ЦСМП "Добрич“.

Виж коментарите (3)
Още новини от Национални новини:
Президентът отличи дейци на културата, сред тях и пловдивчанка
Премиерът Румен Радев: Покупателната способност на българите нама...
Нови подробности за трагедията със загинал в Пловдивско
Икономист: Основната причина за вдигането на цените в България е ...
Бизнесът скочи на идеята за "ценовия контрол"
Пощенска банка: Следим ситуацията внимателно


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).