Министър Христов: Спирането на блок 6 на АЕЦ "Козлодуй" е свързано с технически проблем

2039

"След проведени много тестове, различните хипотези за причината за изтичане на водород от охлаждащата система на генератора бяха сведени до една-единствена хипотеза. Всички анализи сочат към технически проблем", каза министърът на енергетиката Росен Христов във връзка с техническия проблем, заради който беше спрян блок 6 на АЕЦ "Козлодуй" след ремонта, предаде репортер на Агенция "Фокус".

Той добави, че до няколко дена да започнат новите процедури по тестване и пускане на блок 6, а причините за проблема се анализират. По думите му става въпрос за технически проблем, който е извън ядрената част, така че няма никаква опасност за промяна в радиоактивния фон.

Министърът съобщи, че е обсъдена също готовността на АЕЦ "Козлодуй" да участва в процедурата по диверсификация на ядреното гориво. Според него следващите седмици ще бъде обявена процедура за подбор.

"В момента две компании са заявили участие - американската "Уестинхаус" и френската "Фраматом". И двете са доставяли гориво за подобни реактори, очаква се конкурентна процедура и най-скоро време да се обезпечат доставките на гориво с източници, които не са свързани с Русия", обясни Христов.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Български автомобил падна в морето на пристанище край Кавала
Витанов: Финансовото състояние на държавата е значително по-тежко...
България държи златна карта: Президентът разкритикува Европейския...
Роми обявиха война на наркодилърите в столицата
Наш черноморски курорт заприлича на Чернобил
Двама мъже са между живота и смъртта след брутални сцени на наш п...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).