Министерството на културата поема патронажа над инициативата "Светилник"

1727

След като вече заяви своята подкрепа за инициативата "Светилник“, министърът на културата на Република България прие тя да премине под патронажа на Министерството на културата, съобщиха от пресцентъра на министерството. С този жест държавата припозна каузата на МУЗИКАУТОР и партньорите на организацията на автори и композитори да дарят с химни българските училища.

През 2022/2023 г. се организира второто издание на инициативата "Светилник“, чрез която бяха създадени химни за шест училища от София, Стара Загора, Казанлък, Благоевград и Кюстендил. С тях и дарените химни от предходното издание реализираните в инициативата "Светилник“ химни са общо 12 за училища от София и други градове от страната.

На 18 юни 2023 г. МУЗИКАУТОР, съвместно с Народния театър "Иван Вазов“, организира Празничен концерт за малки и големи "Светилник“, на който ще бъдат представени премиерно химните от новото издание на инициативата.

Публиката ще има възможност да ги чуе в изпълнение на Младежкия оркестър на Националното музикално училище "Любомир Пипков“ към Министерството на културата и на ученици от самите училища, както и да види специално създадените към тях видеоклипове, зад които стоят студентите от факултет "Екранна режисура“ на Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов“.

Събитието ще бъде открито от Гвардейския представителен духов оркестър с диригент подп. Ради Радев, който ще изпълни Националния химн на Република България, както и едни от най-обичаните български произведения, част от репертоара на оркестъра. Организаторите предвиждат също специална програма за публиката на концерта, а негов водещ ще бъде Мария Силвестър.

В концерта ще участват представители от всички училища от второто издание на "Светилник“, в това число техните ръководства, ученици, учители и родители. Всяко от училищата ще получи сертификат за дарението на своите нови химни, финансирани от Културния фонд на МУЗИКАУТОР и дарителите УниКредит Булбанк и Динамо Софтуер, които подкрепиха социално отговорната кауза "Светилник“.

Концертът също е част от Календара на културните събития на Столична община през 2023 г.

Събитието, както и инициативата ще уважат Виктор Стоянов – заместник-министър на културата на Република България, Мирослав Боршош – заместник-кмет на Столична община в направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности“, Милен Митев – генерален директор на БНР, Кирил Вълчев – генерален директор на БТА, Васил Василев – директор на Народен театър "Иван Вазов“ и много други представители на партньорите на инициативата, творци, общественици, медии, гости и други.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Много дъжд утре, ето в коя част на страната
Изтичане на канализационни води от хотел в морето край "Елените"
След спор за 40 евро: Трима бутнаха мъж от Лъвов мост и го убиха
Нови изпитания за шофьорите по АМ "Тракия", но този път към морет...
Тежка е обстановката на АМ "Тракия"
Камион изгоря край Пампорово


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).