Любомир Кючуков: Влизаме в продължителна война

2227

"Преговорите между Украйна и Русия вече протичат с много слаб интензитет. Има решимост проблемите да се решават на бойното поле, а след това да се търси решение на политическите въпроси. При всички положения войната ще завърши с политическо споразумение. В момента трудно може да се говори за капитулация на накоя от двете страни. Влизаме в продължителна война", това каза в "Денят на живо" по Нова нюз бившият зам.-министър на външните работи  Любомир Кючуков.

Според него вече се говори за война до победа, но въпросът е какво означава победа и как се стига до нея, каква ще е цената.

"Смяната на подхода бе аргументирана с това, че Русия трябва да плати цялата цена за своята агресия", допълни Кючуков.

Той изрази опасения, че Мариупол няма да бъде единствената точка, където ще се водят бойни действия, като жертва може да стане и Одеса.

"Самият факт, че говорим за ядрени оръжия показва колко сме на ръба на глобален конфликт", коментира още бившият зам.-министър на външните работи.

Относно интерпретациите на днешната дата, Ден на Европа и Ден на победат, той заяви, че това е очаквано и е от дълго време. А руският президент Владимир Путин не е казал, че обявява война, нито е заявил победа.

"Датата беше просто отбелязана като елемент от допълнително повтаряне на аргументите за започването на военни действия в Украйна", отбеляза Кючуков.

За решението на ЕС за внос на петрол от Русия и последствията за България той смята, че ако нашата позиция е ясна и аргументирана, ЕС ще се съгласи да ни позволи отсрочка.

По проблемът със Северна Македония и пътят ѝ към ЕС чрез  диалогът с България Любомир Кючуков е убеден, че не е добре за една държава, когато се говори, че премиерът и външният министър водят различни политики.

"Няма особени изгледи проблемът да се реши до края на юни. Проблемите надминаха етапа, когато можеха да се решат чрез лидерски изявления или съгласие в рамките на ЕС. Нужна е двустранна договореност между дветге страни, това може да стане само с политически преговори, не в рамката на историческата комисия", каза още Кючуков.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Иван Демерджиев: Сигналът на Пеевски срещу мен е медал за МВР
"Унизително е да си шофьор в България": Гневен разказ от ада на "...
Кошмарът за шофьорите, пътуващи до Пловдив, няма край
НИМХ съобщи за времето през следващото денонощие
Отварят ремонтирания участък на "Тракия" край Пазарджик, огранича...
Свръхпопулация на огромни пеперуди в Пловдив и още редица градове...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).