Корабът "Вера Су" отива на втори търг

2092

Корабът "Вера Су“, който преди около година бе заседнал в местността "Яйлата“, отива отново на търг, след като днес не се явиха кандидати да го купят, съобщи за БТА капитан Валентин Енчев, директор на "Морска администрация“ във Варна.

Министерството на транспорта бе насрочило за днес търг с явно наддаване за продажбата на плавателния съд. Първоначално определената цена бе 460 000 щатски долара без ДДС.

Вторият търг ще бъде назначен в максимално кратки срокове, посочи Енчев. По думите му първоначалната цена ще бъде по-ниска, като нормативната уредба дава възможност тя да бъде намалена с до 20 процента.

"Вера Су“ ще остане на територията на пристанище със специално предназначение "ТЕРЕМ – КРЗ Флотски арсенал – Варна", където може да бъде оглеждан.

Kорабът под панамски флаг, превозващ над 3000 тона азотни торове, заседна край защитената местност Яйлата на 20 септември 2021 година. Той бе изтеглен на 26 октомври 2021 година. Товарът му бе свален с помощта на баржи, осигурени от Европейската агенция за морска безопасност.

Разследването на инцидента бе поето от Окръжната прокуратура в Добрич. По-късно капитанът и вторият му помощник бяха привлечени към наказателна отговорност. 

За операцията по изтеглянето на "Вера Су“ българската държава плати 2,8 милиона лева.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Велев: Държавният служител получава значително повече "чисти" пар...
Загиналите две деца на АМ "Тракия" са футболисти от академията на...
Правителството вдига цените на винетките от 1 август
Срокът изтича: Какво се случва с левовете ни след 1 юли?
Видео от мястото на ПТП-то с трима загинали на АМ "Тракия"
2 жени загинаха в тежко ПТП, 5 трупа за броени часове


Виж още: