Хампарцумян: Тези, които се осигуряват на МРЗ, но взимат и пари в плик, не са бедни

7120
4

Грешната енергийна политика на Европа със супер ускорената Зелена сделка всъщност е фундаментът на инфлационните процеси. Това каза в предаването "Тази сутрин“ финансистът Левон Хампарцумян.

За октомври Националният статистически институт (НСИ) за пръви път от няколко месеца отчете забавяне на инфлацията.

Според него е рано да се каже, че е отминал пикът на инфлацията, а трябва да се изчака да отмине зимата. Пълненето на газовите хранилища догодина пак може да създаде някакъв пик в цените на енергията, предупреди Хампарцумян.

И според бившия социален министър Христина Христова все още е рано да се каже дали ни очаква траен спад на инфлацията. Тя цитира последните данни на агенция "Фич“ според които през първата половина на следващата година инфлацията ще е двуцифрено число.

По думите ѝ от повишаването на цените най-много е пострадала малката потребителска кошница с основните продукти и услуги за живот и в този смисъл най-много са пострадали хората с нисък социален статус.

"Инфлацията за това е инфлация. Тя се дължи на това, че от едната страна има пари, а от другата няма достатъчно стоки и услуги, които тези пари не може да купят. Централните банки се борят с инфлаията като повишавт лихвените проценти, за да може част от парите, които са извадени на пазара и се борят с иконимическите последици, да се приберат обратно", обясни Хампарцумян.

"Не може така да хвърляме твърдения, че 40% от българите са бедни. Излезте на улицата и вижте, че няма толкова бедни българи", допълни той относно статистиката на Евростат, че голяма част от българите живеят в бедност. 

"Тези, които се осигуряват на минимална заплата и взимат заплатата си в плик, попадат в тези процентите на бедност, но живеят по-добре."

Виж коментарите (4)
Още новини от Национални новини:
НИМХ: Температурите няма да паднат скоро
Български автомобил падна в морето на пристанище край Кавала
Витанов: Финансовото състояние на държавата е значително по-тежко...
България държи златна карта: Президентът разкритикува Европейския...
Роми обявиха война на наркодилърите в столицата
Наш черноморски курорт заприлича на Чернобил


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).