Голяма част от медицинските сестри в България са в пенсионна възраст

1843
1

Средно по 1000 медицински сестри на година напускат здравната ни система по различни причини. Действащите медицинските сестри у нас са 24 281, като една трета от тях са над 65-годишна възраст. Това заяви в ефира на БНР Милка Василева, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.

По думите й проблемът е световен, Проблемът е много сериозен и е дошло последно време да се намерят решения, за да се запази медицинският персонал, поясни тя. Според нея положението с кадровия дефицит е сериозно.

Василева посочва, че медицинските сестри са претоварени. Професията е недооценена и отново излиза въпросът за заплащането на труда, допълни тя.

Имахме 168 болници някога и 53 000 медицински сестри. В момента имаме 368 лечебни заведения и 24 000 медицински сестри. Всеки може да прецени на колко места работят колегите, за да може да имаме някакво здравеопазване. Стартовата заплата на медицинските сестри трябва да е равна на три минимални заплати за страната, смятат от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, изтъкна Василева.

Нестабилната политическа ситуация има огромно отражение върху системата на здравеопазването, каза още тя.

Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
След спор за 40 евро: Трима бутнаха мъж от Лъвов мост и го убиха
Нови изпитания за шофьорите по АМ "Тракия", но този път към морет...
Тежка е обстановката на АМ "Тракия"
Камион изгоря край Пампорово
Блокираха проекта за сградата, която щеше да бъде най-високата на...
България оглави класацията в ЕС по поскъпване на горивата


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).