Експерти: Разликата в заплащането на мъжете и жените у нас е на средноевропейско ниво - 12%

1926

Има ли разлика в заплащането на мъжете и жените? На 1 май - международния ден на труда, бившият социален министър Христина Христова и Светлозар Петров - специалист по управление на човешки ресурси разискват тази тема в ефира на БНТ.

"Заплащането на мъжете и жените е стар проблем у нас, но напредъкът за неговото решаване е твърде малък. Наскоро Евростат публикува данни за 2022 година - 12,7% е разликата в средноевропейското заплащане на мъжете и жените, което никак не е малка разлика. С нарастването на възрастта на жените тази разлика се увеличава и достига до 28%, което означава, че жените от трета възраст нямат достатъчно спестявания, нямат средства за лични инвестиции", отбеляза Христина Христова.

Според Светлозар Петров една от причините за това са кариерните паузи при жените - например, майчинството.

"Друга причина е разпределението между мъжки и женски професии. Част от професиите, предпочитани от жените, като цяло са по-зле платени. Това нещо с годините се изравнява и ставаме все по-добре - през 2022 година разликата в заплащането беше 12%, доката в бившия Източен блок разликите са доста по-големи", допълни той.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
След спор за 40 евро: Трима бутнаха мъж от Лъвов мост и го убиха
Нови изпитания за шофьорите по АМ "Тракия", но този път към морет...
Тежка е обстановката на АМ "Тракия"
Камион изгоря край Пампорово
Блокираха проекта за сградата, която щеше да бъде най-високата на...
България оглави класацията в ЕС по поскъпване на горивата


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).