Черно море е под непрекъснато наблюдение на екоминистерството

1756

"В контакт съм с правителството на Украйна, Молдова и Румъния. Наблюдаваме ситуацията много внимателно. Засега няма основание за притеснение, но се наблюдава казусът постоянно. На местно ниво е екологична катастрофа“, заяви министърът на околната среда и водите Юлиан Попов по повод взрива на язовир "Нова Каховка“ в ефира на bTV.

"Няма причина за паника. Наблюдаваме не само брега, но и морето навътре. Правим и сателитни наблюдения. Всяко нещо, което има индикация, че се мести, може да бъде идентифициран“, успокои той.

"Морето е чисто, всички могат да се къпят. Могат да бъдат спокойни, че ако се случи нещо, ще бъдат предупредени“, посочи министърът.

Той коментира, че у нас няма риск язовирите да прелеят. По думите му язовирите са пълни и се изпускат контролирано, а наводненията на места са резултат не от препълване на реките, а от самите дъждове.

На въпрос защо Русия ни блокира да домакинстваме климатичната конференция, той бе категоричен:

"Това е чисто политическа конфронтация, свързана с войната. Те блокират всички страни от източноевропейската група. Жалкото е, че ние бяхме най-подготвената страна“.

"Всеки иска да избегне въпросът за предоговарянето на ПВУ. Ние намаляваме реално емисиите от въглищния сектор с темп, който е по-висок, отколкото този ангажимент, за който спорим. Казали сме, че ще намалим с 40%, а реално намаляваме с по-голям дял, просто защото конкуренцията на електроенергийния пазар е такава, че свива вълновидното производство. 2026 г., когато трябва да завърши този цикъл, ние ще сме надминали тези проценти“, каза министърът.

Той коментира и презастрояването на природните паркове.

"Мой личен приоритет е да бъде прекратено строителството в планините, особено мегапроекти. Това да се строи по билото на планината – това е израз на национална малоценност“, заяви Юлиан Попов.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Много дъжд утре, ето в коя част на страната
Изтичане на канализационни води от хотел в морето край "Елените"
След спор за 40 евро: Трима бутнаха мъж от Лъвов мост и го убиха
Нови изпитания за шофьорите по АМ "Тракия", но този път към морет...
Тежка е обстановката на АМ "Тракия"
Камион изгоря край Пампорово


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).