Бойко Борисов с важна визита в Истанбул

2061

Бойко Борисов се срещна с Вселенския патриарх в Истанбул. За това сподели самият той в своя фейсбук профил. 

"За мен беше Божия благословия, голяма чест и невероятна духовна радост в навечерието на Андреевден да посетя българската църква “Свети Стефан" в Истанбул. Преди 4 години, на 8 януари 2018 г., заедно с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган заедно открихме възстановения уникален български храм край брега на Златния рог, известен като Желязната църква", написа председателят на ГЕРБ в личния си профил във фейсбук. 

"След молебена в храма Високопреподобният архимандрит Харалампий - духовен ръководител на православните българи в Града на Босфора ми подари отломък от един от камъните, с които е бил измъчван и страдалчески убит св. Стефан. Дарът е поднесен на българската църква “Св. Стефан" в Истанбул от Йерусалимската Патриаршия с нарочен Акт. Затова днес тази свещена каменна реликва ми беше предадена в присъствието на Екзарха на Йерусалимския Патриарх Теофил III. Аз от своя страна ще го подаря на новостроящия се православен храм “Св. Стефан" в Южния парк в София", уточни Борисов. 

По късно той се срещна и с Негово Всесветейшество Вселенския патриарх Вартоломей I.

"Руската агресия в европейска Украйна е брутален антихристиянски акт, който причинява огромно страдание на украинския народ. Това заявих по време на срещата си с Негово Всесветейшество Вселенския Патриарх Вартоломей I. За мен беше голяма чест да бъда приет на аудиенция във Центъра на Православието - Великата Христова Църква на Константинопол (Истанбул) в кабинета на Негово Всесветейшество. От своя страна Патриарх Вартоломей ме увери, че се моли за здравето и благополучието на българския народ", сподели подробности Борисов за срещата си с Вселенския Патриарх.

"Изказвам най-дъбоката си синовна признателност и осъзнавам изключителната отговорност, че съм удостоен от Първосветителя на вселенското Православие с Орден “Кръст - Христос Вседържител" на Майката-Църква във връзка с 130-годишнината от полагането на Основния камък на Желязната църква “Св. Стефан" в Истанбул, възстановена благодарение на споразумението между нашето правителство и моя голям приятел - президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган" , допълни Бойко Борисов.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
НИМХ: Температурите няма да паднат скоро
Български автомобил падна в морето на пристанище край Кавала
Витанов: Финансовото състояние на държавата е значително по-тежко...
България държи златна карта: Президентът разкритикува Европейския...
Роми обявиха война на наркодилърите в столицата
Наш черноморски курорт заприлича на Чернобил


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).