В Цалапица черешите са 8 лева, в Пловдив се продават на 25 лева, а във Великобритания - 377 лева

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (6)
17:29 / 06.05.2024
5687
Ако една от основните теми за Великден е откъде да купим по-евтино, другата дилема е агнешко или череши. Такава поне е дилемата на пазаруващите в Пловдив. Причината - високата цена на черешите във втория по големина град у нас. Оказва се, че има съществена разлика в цената на плода в радиус на 20 километра от населеното място. 

Първите ранни череши в Пловдивско се берат край село Цалапица. Оказва се, че разликата от производителя до прекупвача на пазара в Пловдив е между 3 и 5 пъти. Това показа проверка на NOVA. 

Ранните български череши вече са на пазара, но малцина са тези, които могат да си ги позволят. "Има череши, но цената е висока и хората избягват да купуват“, твърди Елена Писова, производител. 

На пазара край Цалапица черешите се продават за 8 лева килограма, докато в Пловдив цената е между 15 и 25 лева. Гръцките череши стигат 45 лева.

Местните знаят, че има разликата в цената между тази на село, и тази в града. В Пловдив търговците са чувствителни на тема цени. Има граждани, които са взели радикални мерки. И са си засадили череши пред блока. 

Докато сравняваме цените в България, видеоклип от социалните мрежи показа цената на черешите в най-известния магазин в Лондон. Там килограм плод се търгува за 165 паунда или 377 лева.

Виж коментарите (6)

Още по темата (638):
07.05.2025 Пчелар: Един буркан мед трябва да струва над 20 лева
04.05.2025 По-евтини домати, краставици и сирене, но млякото поскъпва
04.05.2025 Производител: Нормално е черешите у нас да струват 50-60 лева за килограм
03.05.2025 Шефът на борсата в Първенец каза дали ще паднат цените на плодовете и зеленчуците
21.04.2025 Икономист: На общинските пазар уж са земеделски производители, а продават банани
19.04.2025 Българските плодове станаха жертва на климатичните промени
Още новини от Регионални новини:
"Вкусно" събитие се открива днес недалеч от Пловдив
Кметът на Карлово: Тези, които карат тротинетките с повече от 15 ...
"Всичко е лом": Стопанин от Пловдивско съкрушен след мощната град...
Пловдивско село побеля след голяма градушка
Предупредиха жителите на село до летище "Пловдив": Чуват се гърме...
Силна градушка удари част от Родопската яка край Пловдив


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).