Смолянското с. Забърдо ще отбележи първия рожден ден на скулптурата на родопското гостоприемство
Чепеларското село Забърдо ще отбележи първата годишнина от поставянето на скулптурната експозиция на родопското гостоприемство, която се намира на главния път Пловдив - Смолян, при разклона за селото, съобщи кметът Валентин Черпоков. За празника е приготвена торта за 200 души. Събитието ще се състои от 10.30 часа пред паметника. Рожденият ден на уникалната скулптора, показваща традициите на родопчани, ще се отбележи и с кратка фолклорна програма. Тортата ще бъде раздадена на всички гости, уважили събитието, а с остатъка ще бъдат почерпени всички пътуващи по главния път. Скулптурата бе поставена точно преди година и за кратко време се превърна в атракция за туристите, идващи на посещение в Родопите, които спират и задължително се снимат пред родопчанина и родопчанката, които с пита, гайда и химна на Родопите- „Бела съм, бела юначе" винаги очакват гости, за което говори и отворената порта на експозицията. Кметът на селото Валентин Черпоков ще представи и най-новия проект, който ще превърне село Забърдо в най-образцовото българско селище. Кметът е приготвил 400 табели за образцов дом, които след щателна проверка ще се монтират по къщите. На табелите ще има логото на кметство Забърдо, българското знаме и надпис "Образцов дом". Табелите се допълват и с информацията, че даденият дом отговаря на изискванията за опазване на държаното и общинско имущество, опазване на чистота на населеното място, околната среда и природата. Това ще се удостоверява с печата на село Забърдо за уникално европейско селище и подпис на кмета. Черпоков обясни, че това ще е един вид грамота и задължение на местните жители да спазват стриктно изискванията за образцов дом.
Източник: агенция "Фокус"