След седмица съдът може да спре гласуваната от общинарите висока такса смет

1650

Искане да бъде спряно оспорваното от 93 юридически и физически лица към момента решение на Общинския съвет за такса смет направи на поредното днешно заседание в Административния съд адвокат Евелина Божикова, предаде репортер на Plovdiv24.bg.

"До този момент не бяхме поискали това от загриженост към бюджета на общината. Направените от мен справки обаче показват, че такса смет е не само многократно завишена, а и администрацията не прави нищо, за да си събере дължимите данъци. От друга страна пълномощниците на Общинския съвет се опитват да проточват делото с цел да изтече финансовата година", мотивира искането си Божикова.

Към него я подтикнаха и ходовете на адвокатите на местния парламент - първо поискаха да не се дава ход на делото, а то да бъде спряно, последва несъгласие с представената от назначеното от съда вещо лице екологична експертиза и предложението тя да бъде отхвърлена. Екологичната експертиза доказва, според адвокат Божикова, че количеството отпадъци на общината е определяемо и не дава основание на Общинския съвет да иска заплащане на таксата според данъчната оценка на недвижимите имоти.

Съдът прие заключението, но прие и искането на ответниците да бъде направена нова експертиза от еколог, препоръчан от РИОСВ, която да уточни от кой недвижим имот колко отпадъци се изхвърлят. Две други експертизи трябва да бъдат представени на насроченото за 17 септември заседание - поисканата от жалбоподателите съдебно-икономическа експертиза и от ответниците - какво биха спечелили или загубили оспорващите, ако трябва да заплащат таксата според исканата от тях промяна.

На 25 юни съдът ще заседава по искането на адвокат Божикова за спиране на приетата в началото на годината такса смет. Ако това се случи, пловдивчани ще заплащат миналогодишната такса, макар и тогава тя да беше изчислявана в промили и те да са почти същите към момента, таксата би била двойно по-ниска от сегашната поради драстичното увеличение на данъчната основа на имотите.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
Пловдивската пожарна стана като нова с 1,6 млн. евро
Подменят камери на магистралата край Пловдив
Жена и четирима мъже се гавриха с полицаи в Пловдив
Кметът на "Западен" възлага проектиране на 5 улици и настоява за ...
63-ият випуск на ЕГ "Пловдив" се дипломира със среден успех 5,71
Читател: Този, който е купил на тази жена кола, да й купи и книжк...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).