Подобряват качеството на висшето, предучилищното и училищното образование в България

2708
3

Подобряване качеството на висшето, предучилищното и училищното образование, повишаване броя на завършилите висше образование във възрастовата група от 30-34 г. инамаляване на дела на преждевременно напусналите образователната система до 11 % са само част от целите на Оперативната програма за наука и образование за интелигентен растеж за периода 2014 - 2020 г., предаде репортер на Plovdiv24.bg. Това стана ясно по време на публично обсъждане на програмата с граждани, учители и експерти в ОбС в Пловдив, на което присъства и зам.-министър Петя Евтимова.
Изграждане на конкурентна среда за качествени научни и иновативни изследвания чрез постепенно повишаване на средствата за научно-изследователска и иновационна дейност до 1,5 % от БВП към 2020 г. предвижда още програмата, разработена в МОМН на базата на обсъжданията и предложенията на членовете на междуведомствената група, фокусирани през призмата на основните изисквания на Европейската комисия и на националната нормативна рамка, свързана с програмирането за периода 2014 - 2020 г.

Основната цел на предложената оперативна програма е постигането на интелигентен растеж и изграждането на общество, базирано на знанието, чрез повишаване на качеството на научните изследвания и образованието.

Постигането на тази цел е обвързано с постигането на редица резултати в рамките на пет приоритета - първият е посветен на научните изследвания и технологичното развитие, вторият - на връзката между образованието, бизнеса и трудовата заетост, третият приоритет е свързан с образованието като фактор за социално приобщаване, четвъртият е посветен на образованието и ученето през целия живот, а последният се отнася до подобряването на образователната инфраструктура.

Реконструкцията, ремонта и строителствота на училища и университети, които не попадат в обхвата на интегрираните планове за градско развитие, финансирани от ОП "Градско развитие", ще бъдат поемани от Оперативната програма за наука и образование. 

Виж коментарите (3)
Още новини от Новини от Пловдив:
Воайор около Централна гара в Пловдив бе откаран от линейка
Уникалната певица, която на 50 години роди третото си дете, идва ...
Йоана от XI клас застана начело на пловдивско училище
Пост разклати "кореняк" пловдивчаните: Родителите ви копаха домат...
Район "Западен" представя богат календар с над 30 събития
Проф. Христо Тасков: От днес вече нищо не ме свързва с МУ-Пловдив...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).