Пловдив се сдоби с модерна камерна зала за 3.5 млн. лева

2179

На 10 септември министърът на културата Стефан Данаилов даде старт на 12-ото издание на Международния театрален фестивал "Сцена на кръстопът" в новата камерна зала на Драматичния театър "Н. О. Масалитинов" в Пловдив. За довършване на замразения преди 17 години строеж Министерството на културата отпусна 3.5 млн. лв. Стефан Данаилов изтъкна, че това е една от най-добрите камерни и театрални зали в България. Проектът е дело на покойния изтъкнат пловдивски архитект Желязко Стойков и е доразвит и актуализиран от арх. Атанас Недевски. Главен изпълнител на строително-монтажните работи е "Бибов и Ко" ООД - Пловдив.
Залата е разположена в двуетажна сграда, която умело допълва цялостния архитектурен комплекс на пловдивския театър. Разгънатата застроена площ възлиза на 1400 кв.м, а застроеният обем е 6918.38 кв.м. Камерната зала е решена с амфитеатрални редове, разположени централно на сцената, и с по два странични реда с общо 148 комфортни зрителски места, шест от които са предвидени за инвалиди. Сцената е оформена на две нива, със седем сек­ционни подвижни подиуми. За осигуряване на необходимото пространство на долната сценична механизация бяха извършени сложни конструктивно-строителни работи на кота -6.40 м, където основата се оказа много твърда сиенитна скала. Залата е облицована със специални акустични шумоизолационни панели и в нея е монтирано най-съвременно сценично осветление и озвучаване. На нивото на залата са разположени три гримьорни със самостоятелни санитарни възли, фоайе за чакащи изпълнители и обслужващи помещения. Главният вход за посетители е откъм сградата на театъра, където ще се ползват съществуващото централно фоайе, кулоарите и гардеробът. Достъпът за инвалиди е решен посредством рампа с подемен механизъм за преодоляване на стълбите в двора и асансьор, разположен в сутерена на пристройката, където е оформен и клуб-ресторант на артиста. Във фасадното оформление на сградата на камерната зала са използвани каменни облицовки и минерални мазилки.

До два месеца строителите от фирма "Бибов и Ко" ще приключат с оставащите довършителни работи по обслужващите помещения за реквизит, перукери и сценични работници, които имат самостоятелен вход от ул. "Найден Геров".

Министър Данаилов съобщи, че в момента е в ход процедура по обявяване на конкурс за обществена поръчка за ремонт на покрива и на фоайетата на централната сграда на театъра в Пловдив. Проф. Данаилов се ангажира, че в началото на 2009 г. да бъде обявена и обществена поръчка за цялостен ремонт на сградата на пловдивския театър, който да приключи до май 2009 г. Финансирането изцяло ще бъде осигурено от Министерството на културата. "Държавата няма намерение да икономисва средства, защото изкуството и пловдивската публика го заслужават", изтъкна Стефан Данаилов.



Източник: в."Строителство градът"
Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
Два от "Оазис"-ите в Пловдив останаха без вода, районът около тях...
Най-младата студентка в Пловдивския университет е девойка, родена...
Дъждът снощи развали кино на открито в пловдивски парк
Неприятна случка помрачи пътя на Галена към участие в заведение в...
Изцяло нова подземна инфраструктура, тротоари и осветление по "Ро...
Всички ученици ще пътуват безплатно в градския транспорт на Пловд...


Виж още: