Пловдив има чисто нов дигитален център за културно наследство
Пловдив има чисто нов дигитален център за културно наследство, предаде репортер на Plovdiv24.bg. Той бе официално открит днес от кмета Иван Тотев, зам.-кмета Стефан Стоянов и ръководителя на проекта "Дигитално културно-историческо наследство" Пламен Попов на ул. "Цанко Лавренов" 10.
"Това е прекрасен проект, спечелен от Общината и нейните партньори - Регионален археологически музей, Етнографски музей, Исторически музей , Градската художествена галерия, Народна библиотека "Иван Вазов" и Общински институт "Старинен Пловдив", коментира кметът Тотев.
Целта му е дигитализация, популяризиране и запазване за поколенията на 50 000 единици от движимото културно-историческо наследство на града под тепетата - книги, предмети на изкуството, експонати и артефакти от фондовете на пловдивските културни институти. До момента дигитализирани са 45 000 и 30 големи паметници на културата от национално значение, намиращи се на територията на Пловдив - Одеона, Античния театър, къщи от Стария град.
Част от проекта обаче включва и дигитализация на ромската култура. "Направихме мини ромска етнографска експедиция, специално назначихме хора от ромски произход, които да съберат ромското материално и нематериално културно наследство от махалите - ромски обичаи, сватби, песни, разказа на свой ред Пламен Панов.
Стойността на проекта е 586 778,77 евро, от които размерът на безвъзмездната финансова помощ, доставена от финансовия механизъм на европейското икономическо пространство, е 100%.
Иван Тотев