Общината решена да съди правителството заради софийския боклук
"И грам софийски боклук повече няма да приемем", закле се изпълняващият длъжността кмет Александър Долев пред журналисти, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Изпратена от Нона Караджова софийска комисия и пловдивските специалисти начело с шефката на отдела за управление на отпадъците Лилия Таскова днес са в Цалапица - мерят и пресмятат обема на сметището. Имало разминаване в данните на едните и другите, то идвало от различните коефициенти, които прилагали двете комисии. София пресмятала 1:1 обем към тегло, а заложеният в комплексното разрешително коефициент бил 0,7.
Финансов анализ, който ще е готов до края на деня, според Долев ще докаже, че всъщност държавата не е финансирала по-голямата част от изграждането на депото, а повечето средства са вложили общината и две частни фирми. Така на пух и прах щял да бъде разбит сегашният коз на правителството, че то е дало парите и заради това след влезлия в сила от 1 юни нов закон за отпадъците, може да разполага с 10% от капацитета на сметището.
"Що за закон? Сега искат да ни натресат 30 хиляди тона, след като не са си платили за предишните 100 хиляди. Ако премерят, че 10-те процента са равни на 12 хиляди тона боклук, след месец може да поискат да попълнят още 10% с вмирисаните си бали, а после - пак и пак, та до безкрай", възмути се Долев и пресметна, че близо една пета от общия капацитет на депото вече е пълно със столична смет.
Ако правителството не вземело от дума, на кмета нямало да му мигне окото да обжалва във Върховния административен съд, а ако се наложело - чак и в Европейската комисия щял да отнесе въпроса, защото подигравките спрямо пловдивчани идвали в повечко.