Мистерия с умряло преди повече от век знатно момиче в центъра на Пловдив

61842
3

Мистерия с умряло преди повече от 100 години знатно момиче разплитат пловдивските археолози, предаде репортер на Plovdiv24.bg.

Части от скелета на девойката са били намерени преди дни по време на археологическите разкопки, които в момента текат в района на бившия ресторант "Греми", който се намира в сърцето на Пловдив.

В края на 19 и началото на 20 век в района е имало огромен ров, който най-вероятно е използван за добив на глина. По-късно той е бил засипан с пръст. Именно в насипите са били намерени частите от скелета – череп ребра и китки – на пръстите на момичето е имало 4 бронзови и един златен пръстен.

Няма свидетелства момичето да е били погребано тук. Основните версии за това как костите са попаднали в насипите са две – някой е искал да се отърве от трупа или при насипването е използвана пръст от мястото, където е била погребана девойката.

Археологическите проучвания в района са на ниво средновековие. Голяма част от структурите от тази епоха са били унищожени от съвременните сгради. Има части от 2 улици и две големи сгради.

Античните структури, които вече се показват отдолу също не са в цялостен вид.

Виж коментарите (3)
Още новини от Новини от Пловдив:
Една от последните павирани улици в Пловдив отива в историята
Ремонтът за милиони продължава, но обзавеждането се отлага: Жалба...
Пловдив отново доказа, че пази българския дух: Традиционни занаят...
Един кандидат за 300 000 евро: Кой ще контролира разходите за нов...
Уникална инициатива: Билкова спирала с мента и лавандула разкрася...
Безводие в събота: Ремонти и спрени помпени станции блокират водо...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).