България е 13-ата най-отровна страна в света!

19648
9

България е една от най-замърсените страни с най-отровна среда, сочи изследване на британската компания The Eco Experts.

Компанията публикува "Карта на най-отровните страни", която обобщава данните за няколко фактора, като консумация на енергия на глава от населението, замърсяване на въздуха, смъртност, причинена от замърсеността на въздуха, изпусканите емисии въглероден диоксид.

В изследването са включени 135 страни, а България се нарежда на 13-о място сред най-замърсените.

Първи са богатите на петрол страни в Близкия Изток, начело със Саудитска Арабия.

Следват Кувейт, Катар, Бахрейн, Обединените Арабски емирства, Оман, Туркменистан, Либия, Казахстан. Десятката се допълва от Тринидад и Тобаго.

Единствената страна от Европа преди България е Люксембург. Веднага след нас е Босна и Херцеговина. Китай е едва на 20-о място.

Най-чисти са Кения, Танзания, Етиопия, Мозамбик и Камерун.

За съставянето на картата са използвани данни на Международната агенция по енергетика и Световната здравна организация.

Тя посочва страните, които трябва да положат най-сериозни усилия, за да намалят вредите, които нанасят на околната среда и човешкото здраве. Днес, повече от всякога, е наложително държавите по целия свят да предприемат сериозни инициативи, за да се справят с климатичните промени и така да предотвратят катастрофални за Земята последици, заключават от The Eco Experts.



Източник: bTV
Виж коментарите (9)
Още новини от Международни новини:
Затварят ключов участък от околовръстното на Солун
Гърците пак ни показаха как се прави
Важно за част от пътуващите към Гърция
Край на "запазването" на места по плажовете, въвеждат строги мерк...
Равното заплащане за мъжете и жените на една и съща длъжност е ве...
Нови правила на ЕС сериозно удрят по заведенията и хотелите, засе...


Виж още: