Почина един от най-влиятелните мъже в света

5072

Известният филантроп Леонард Лаудер е починал на 14 юни 2025 г., на 92‑годишна възраст.

Леонард Алън Лаудер (роден на 19 март 1933 г.) е американски бизнесмен, филантроп и арт колекционер. Той е син на основателите на Estée Lauder – Ести и Джоузеф Лаудер. Присъединява се към семейната компания през 1958 г., става президент през 1972 г., главен изпълнителен директор (CEO) през 1982 г., и председател до 2009 г., след което остава председател емиритус. Под негово ръководство Estée Lauder се превръща в глобален козметичен конгломерат, с придобивания на марки като MAC, Bobbi Brown, Aveda и др. 

Освен бизнес, Лаудер е известен филантроп – основател е на Alzheimer’s Drug Discovery Foundation, активно подкрепя изкуството (донор е на Метрополитън музей в Ню Йорк), медицински изследвания и образованиел

Леонард Лаудер изиграва ключова роля в превръщането на Estée Lauder от семейна козметична фирма в глобален козметичен гигант. Когато се присъединява към компанията през 1958 г., тя е сравнително малка марка. Под негово ръководство (особено от 1972 до 2009 г.) Estée Lauder: навлиза на международни пазари (Европа, Азия, Латинска Америка); увеличава присъствието си в големи универсални магазини и луксозни търговски вериги; изгражда силна мрежа от beauty консултанти – новаторски подход тогава.

Лаудер осъзнава, че разнообразието е ключ към успеха. Под неговото ръководство Estée Lauder придобива: MAC Cosmetics – насочена към по-младите и професионални гримьори; Bobbi Brown – фокус върху естествената красота; Aveda – екологично ориентирана грижа за коса и кожа; Jo Malone London, La Mer, Smashbox и др.

Лаудер е известен с популяризирането на т.нар. "индекс на червилото" – икономически индикатор, според който по време на икономически спад потребителите спестяват от дрехи и луксозни покупки, но купуват червила като достъпен лукс.

Днес Estée Lauder е световен козметичен гигант, присъстващ в 150 държави с продажби от 15,6 милиарда долара през миналата година.

Лаудер ръководи разширяването на компанията в Европа и Азия и създава първата ѝ лаборатория за научноизследователска и развойна дейност.

През 1995 г. извежда компанията на фондовата борса, като цената на акциите ѝ нараства с 33% още в първия ден на търговията в Ню Йорк.

Извън бизнеса Лаудер беше страстен почитател на изкуството. През 2013 г. той обеща да дари на нюйоркския Музей на изкуствата "Метрополитън" своята колекция от кубистично изкуство на стойност над един милиард долара.

Той също така активно подкрепяше научните изследвания в борбата с рака и беше почетен председател на управителния съвет на Фондацията за изследване на рака на гърдата.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Старо и неловко интервю на Дара при Слави Трифонов отново провоки...
Разкриха актрисата, която ще се превъплъти в Лили Иванова
Роден е в Пловдив днес, цяла България го знае, честито!
Годеникът на Венета от "Ергенът" я преби и изгони на улицата
Мъжът на Дара си смени фамилията! Д-р Заимов започва нов бизнес
Дони и Нети отбелязаха сребърна сватба с уникални архивни кадри о...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).