Откриват изложба на Здравко Йончев по повод 70-годишния му юбилей днес

3136

На 3 септември 2008 г. /сряда/ от 18:00 часа в Градската художествена галерия - Пловдив /ул. „Княз Александър І Батенберг" № 15/ ще бъде открита изложба - живопис на пловдивския художник Здравко Йончев.

Изложбата е под патронажа на Областния управител на област Пловдив - инж.Тодор Петков и е посветена на 70 - годишния юбилей на художника. Специално за случая е издаден нов каталог на автора с творбите от изложбата.

Здравко Йончев е роден на 25 септември 1938 г. в гр.Пловдив.

Завършва Националната художествена академия в София. От 1976 г. е член на Съюза на българските художници. През 1993 г. създава галерия "Лукас" в Стария град. В биографията му са вписани множество самостоятелни изложби и участия в общи представяния в страната и чужбина. Сред тях са участията му в националните камерни изложби в Старинен Пловдив, в живописни изложения в София, Лондон - Великобритания, Вартбург и Хановер - Германия, Кувейт, Обединените арабски емирства, Ню Йорк - САЩ, Рим - Италия и много други.

Фамилията Йончеви е изцяло подвластна на изкуството. Бащата на Здравко Йончев е един от първите художници на тогавашното „ново време" в Пловдив. Художници са и двамата му сина Димитър и Илия. Любопитен факт в биографията на Здравко Йончев е, че освен известен художник, той е бил дългогодишен говорител в Радио Пловдив.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
2026 се превърна в истинска година на голямото щастие за редица п...
Ивет Лалова приела за "Игри на волята" след ултиматум към продуце...
Те са 3 сестри, но две от тях са близначки и днес стават на 49
Борис Дали призна: Милионер съм от доста време, но вече не искам ...
Сузанита: Още съм тук. С разбито сърце, уморена душа и чаша в рък...
Нина Добрев: Почивах една седмица в България, морето е една много...


Виж още: