Първият български пълнометражен игрален филм, посветен на най-известната пророчица на Балканите, се очаква да направи своята премиера на големия екран на 13 ноември. Продукцията носи заглавието "Рупите: Последното пророчество на Баба Ванга“.
Зад амбициозния проект стоят продуцентите Христо Христов-Зипо и Стоян Стоянов-Слаш, познати на публиката с филма си "Един грам живот“. Макар предишната им лента да предизвика дебати относно кинематографичните си качества, тя постигна сериозен търговски успех с над 200 000 зрители и прожекции в над 40 града в 7 държави. Основен партньор и копродуцент на новия проект е "Болгар капитал“ АД. Критиците не очакват лентата да бъде класическо "високо изкуство“, но полемичната и вечно актуална тема за Ванга без съмнение притежава потенциала да привлече масов зрителски интерес.
Авторите определят филма като мистериозен трилър, стъпил върху комбинация от реални факти, секретни архиви и градски легенди. В центъра на сюжета е т.нар. "последно пророчество“ на ясновидката, което според преданията никога не е било разкривано пред широката общественост.
Филмът обещава да преплете няколко изключително любопитни и исторически нишки:
Древния град Хераклея Синтика, разположен в непосредствена близост до Рупите;
Интереса към пророчицата по времето на Втората световна война;
Специфичната връзка между Ванга и Людмила Живкова;
Официалното държавно изследване на феномена от Института по сугестология.
Вангелия (Ванга) Гущерова (1911–1996) израства в Струмица и придобива огромна популярност като сляпа ясновидка по време на социалистическия режим в България, когато е посещавана и ухажвана от висши партийни величия.
Нейният култ обаче отдавна е прескочил границите на страната ни. Тя е изключително популярна в бившия Съветски съюз и днешна Русия, където името ѝ нерядко се използва за пропагандни цели. Феноменът ѝ е разпознаваем чак в Индия, а прогнозите ѝ редовно намират място по страниците на британските таблоиди.
Историческа справка: До момента за Ванга са правени предимно документални ленти (като "Феномен“ на Невена Тошева от 1976 г. и "Ванга“ на Стилиян Иванов от 1996 г.), както и руският телевизионен сериал "Вангелия“ (2013 г.). Предстоящата премиера през ноември обаче ще отбележи първия опит в историята на българското кино образът на пророчицата да бъде пресъздаден в пълнометражен игрален филм.