Поредното обществено обсъждане за Втория гребен канал в Пловдив препълни залата на Общинския съвет снощи. Прогнозната стойност на съоръжението към момента е между 10 и 12 милиона лева. В основата на дублиращия канал освен изискванията на спортните федерации ще стои и грижата по опазването на околната среда.

Екозащитници, ученици от Спортното училище и граждани на града се редиха на опашка, за да се включат в разгорещения дебат. Бъдещите носители на златни медали по гребане подкрепиха проекта за изграждането на втория гребен канал.

Според общинския съветник Слави Георгиев проектът, който се предлага в момента за новото съоръжение, е с раздути цени. 
"Този на арх. Валентин Маринов ще струва три пъти по-малко на общината", допълни Георгиев.

На обсъждането бе и арх. Валентин Маринов - създателят на Гребния канал в Пловдив. Според него допълнителният гребен канал е екстра, която може да има, може и да няма. 
"Да, ще се повиши нивото на Гребния канал, но на каква цена?", пита "бащата" на канала.

Категоричната си позиция против изграждането на Втори гребен канал заявиха и представители на екозащитни и граждански сдружения. Те за пореден път се обявиха срещу проекта и унищожаването на растителността в парка.

Припомняме, че и предишното обществено обсъждане по темата бе белязано с бурни протести от страна на екоактивисти. Според тях, с изграждането на съоръжението, градът ще загуби един от белите си дробове.



Източник: ПОТВ