Здравното министерство налага превантивни мерки срещу разпространението на "Зика"

2318
1

Във връзка със ситуацията, предизвикана от разпространението на вируса Зика в Южна Америка, миналата седмица министър Москов изиска доклад от главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

Въз основа на доклад и на анализ, публикуван от Европейския център за контрол на болестите в Стокхолм, според който на този етап рискът от пренасочване на заболяването и предизвикване на вътрешно разпространение е твърде нисък. 

Това се дължи на сезона, през който на европейския континент няма наличие на комари. Същевременно връзките на страните от Европейския съюз с Латинска Америка, където заболяването е най-интензивно в момента, предполагат възможност за пренасяне на заболяването.

Ръководството на министерството реши чрез регионалните здравни инспекции да бъдат въведени следните превантивни мерки за контрол:

Да продължи внимателното проследяване на ситуацията в Латинска Америка, като активно се участва в дискусиите и евентуалните общи мерки със страните от ЕС и Европейския офис на СЗО.

Да се подава на населението точна, навременна и балансирана информация, чрез сайта на министерството, като се избягва създаването на паника и страхове.

Чрез системата на РЗИ да се организират срещи с ОПЛ и лечебната мрежа за поддържане на добра информираност и готовност за активно доказване на случаи, особено при лица с клиника и епидемиологична анамнеза за престои в засегнатите страни.

Да се публикуват указания за населението, на този етап само за хора на които предстои пътуване в засегнатите райони с конкретни препоръки за начините на предпазване. Такива са изготвени от ECDC и дадени за публикуване на уеб-страницата на МЗ, а също са качени и на сайта на НЦЗПБ.

Да се изготви писмо-указание до Сдружението на общините в България за нуждата от навременно провеждане на обществените поръчки за организиране на дезинсекция на тяхната територия, като се работи под контрола на специалисти-биолози от РЗИ и НЦЗПБ. 

Такова писмо се изпраща регулярно от МЗ в периода февруари - март, но тази година следва да е с насоченост към ефективни дезинсекционни и деразакаризационни мерки.

Укрепване капацитета на системата за Трансфузионна хематология за диагностика на дарената кръв с NAT тест - nucleic-amplification test, което ще има ефект не само за Зика вируса, но и намаляване на риска от трансмисия на причинителите на Западно Нилската треска, треска Чикунгуня и др.

Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Без обжалване от защитата: Водачът, блъснал мотоциклет с двама уч...
Термометрите скачат до 37 градуса,14 области у нас са под заплаха...
Важни промени в трудовия стаж удрят добавките за "клас" и отпуска...
Пътят към Гърция се превърна в кошмар: Огромна колона от коли едв...
Банка ДСК: Спираме тези услуги на 29 юни за 2 часа!
Кадри от тол системата разкриват шофьора на тира от АМ "Тракия" с...


Виж още: