Зам.-министър обяви: Българската държава е създадена през 632 г.

6145

"Българската държава е създадена през 632 г., когато Кубрат се връща от Константинопол в земите на днешна Украйна, повежда движение за освобождение на българите от аварско владичество и създава държава". Това каза в ефира на предаването "Плюс-Минус по Нова тв. Коментарът след новините" заместник-министърът на образованието Петър Николов-Зиков, който пише за важни събития от историята и в новата си книга "Българската монархия".

Според него като година на основаване на държавата ни в учебниците е вписана 681-ва, защото така решила властта по време на комунистическия режим. Сега трябвало да се започне обществен дебат по темата.

В книгата си Петър Николов-Зиков казва още, че първите български владетели не са били езичници. Кубрат бил покръстен в Константинопол, а неговият внук Тервел получил титлата "кесер", която не може да бъде дадена на човек, който не е християнин.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Транспортираха със санитарен самолет до Израел 17-годишния младеж...
Преди 15 минути започна уникална атракция на нашето море
Намериха тялото на второто дете в река Струма, жертвите вече са 4...
Остава в ареста "партийната касиерка", убедила десетки да изтегля...
Грък и българин спасиха удавник на Ароги, линейката пука гума при...
100 души издирват изчезналото в река Струма момче


Виж още: