Властите съветват: Какво е нужно да направим при такова ветровито време

3588

Втори ден в страната са обявени кодове за опасно време и силен вятър. При подобни предупреждения е важно да се спазват определени правила, за да минимизираме опасността. 

Силните ветрове са често явление за територията на страната, в някои случаи при особено голяма скорост на въздушните маси, представлява опасност за хората и може да нанесе материални щети. Това се казва в сайта на Министерството на вътрешните работи. 

Там са поместени и важни правила за действие при силен вятър или смерч: 

Спазване на строителните норми за постигане по-голяма устойчивост на сградите;

При възникване на смерч или необичайно силен вятър следете метеорологичните бюлетини, предавани по радиото и телевизията. Както при всяко природно бедствие, ако сте вкъщи, изключете тока, водата и газта;

Не оставайте на открито. Има опасност от падащи отломки от сградите и други предмети. Влезте вкъщи и затворете плътно вратите и прозорците. Смерчът засяга най-често покривните конструкции и горните етажи. Преценете и ако е необходимо използвайте за убежище мазето на сградата;

Ако сте далеч от дома си, влезте в обществена сграда, подлез, потърсете сигурен подслон;

Ако Ви завари на път, спрете автомобила на открито място, далеч от електропроводи, дървета и от надвиснали скални маси. Потърсете подслон;

Ако сте на полето или в планината заемете ниски места и оврази до отминаване на опасността. 

Съвети за действие са публикувани и в сайта на Столичната община: 

Гражданите да обезопасят от незакрепени предмети терасите или прозорците на жилищата си и да бъдат внимателни.

Собствениците на търговски и рекламно-информационни елементи също да проверят обектите си.

Изпълнителите да проверят състоянието на строителните обекти, на оградите и строителните скелета и да предприемат действия по обезопасяването им.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Църковен празник е: Какво не се прави на 22 юни
240 минути чакане за 40 километра, рекордни тапи към Гърция
Панделиева: Все повече туристи започват да отказват да се връщат ...
НИМХ: Температурите няма да паднат скоро
Български автомобил падна в морето на пристанище край Кавала
Витанов: Финансовото състояние на държавата е значително по-тежко...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).