Спасеният сноубордист в Пирин разказа за ужаса, който е преживял

4539

Три лавини паднаха днес в Пирин. При една от тях попадна сноубордист, който потърси помощ от Планинската спасителна служба. Спасителите предприеха акция, за да му помогнат да слезе от планината, защото съобщил, че не може да се измъкне.

25-годишният мъж е добре и вече пътува към Перник.

Заедно с група приятели, Валентин решава да се спуска по Пирин. Той минава извън очертанията на маркировката, въпреки че я забелязва и вижда падналата вече лавина в улеите на Демяница. Изплашва се и подава сигнал до приятелите си, които се обаждат на ПСС. Спасителите реагират мигновено.

"Просто не трябва да се пренебрегва планината, това е. Отплеснах се малко, имаше предупредителни въжета, с които не се съобразих този път и отидох на място, където нямаше изход, и трябваше да викна планински спасители, за да дойдат да ми помогнат. Беше много стръмно, имаше отцепена лавина, която беше от основа и от земята просто, така се виждаше тревата, беше събрала дървета надолу и прецених, че няма как да сляза повече надолу, защото ставаше много стръмно, имаше пад от 10 метра и условията не бяха подходящи", разказа пред бТВ сноубордистът Валентин Янков.

Спасителят, който пръв е стигнал до сноубордиста - Атанас Уков, обясни, че снегът днес е бил доста опасен:

"Прясно навалял, ненаправил спойка с другите слоеве и имаше прекалено много паднали спонтанни лавини днес в района на Пирин на Банско. Включително до него имаше една огромна паднала лавина и точно това го беше спряло".

За днес това е третата лавина, казаха от ПСС - Банско. От курорта отправят апел да не се кара извън очертанията на пистите.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Десетки сигнали за замърсени плажове по Българското Черноморие
Британско семейство: Ако някой ни беше казал, че ще оцелеем почти...
Промени в тарифите на "УниКредит", идват незабавни плащания в евр...
Експерт: Работодателите вече няма да могат да изискват информация...
Тир изхвърча от магистралата! Пловдивчанка: Нещата изглеждаха сер...
Прокуратурата не показа състрадание към Стоян Колев


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).