Половината българи остават под прага на бедност, след като си платят сметката за отопление

4250
1

Статистика показва, че 40% от населението на България е енергийно бедно. Около 290 000 души получават помощи за отопление. В същото време официална дефиниция за енергийна бедност няма, обясняват от Института за икономически изследвания към БАН пред NOVA NEWS.

"Ние наистина сме много изостанали и това е поради високите неравенства и ниските доходи в страната. Към половината от българите реално, след разход за енергия, остават под линия на бедност", коментира д-р Теодора Пенева, главен асистент в Института за икономически изследвания към БАН.

За да се изведе населението от енергийната бедност са нужни спешни мерки и то в дългосрочен план.

"Не само за саниране на сгради, но и за подмяна на отоплителните системи, подмяна на електроуредите, промяна и в технологиите на отопление, да се използват повече възобновяеми източници, чиста енергия", допълни д-р Теодора Пенева.

Държавата трябва да подсигури фондове и постоянни програми, чрез които повече финанси да се дават на най-уязвимите.

"Да има диференцирана скала на подпомагане, така че повече финанси да се дават на най-нуждаещите се. Малко по-ниска да бъде подкрепата към хора, които са под линията на бедността", допълват от Института за икономически  изследвания.

Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Църковен празник е: Какво не се прави на 22 юни
240 минути чакане за 40 километра, рекордни тапи към Гърция
Панделиева: Все повече туристи започват да отказват да се връщат ...
НИМХ: Температурите няма да паднат скоро
Български автомобил падна в морето на пристанище край Кавала
Витанов: Финансовото състояние на държавата е значително по-тежко...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).