Още два нови ЖП превозвача получиха лиценз

2198

Министърът на транспорта Петър Мутафчиев връчи два нови национални жп лиценза за извършването на железопътни товарни транспортни услуги на „Газтрейд" АД и на „Унитранском" АД. Документите са издадени по европейски формат за кандидатстване и провеждане на процедурата. Сегашните процедури са първите, които минават през всички етапи на новите европейски изисквания.

"Днешният ден е добър за българския железопътен транспорт, защото продължават действията за създаване на конкурентна среда в него", заяви в петък Мутафчиев и допълни: "Това дава възможност за либерализиране на пазара и за конкурентна регулация на цените. Убеден съм, че в процеса на сертифициране и двете компании са доказали на българския регулаторен орган - ИА "Железопътна администрация", че отговарят на всички условия, които изисква европейското законодателство. Тези лицензи им дават възможност да оперират по българската железопътна мрежа, но и да бъдат равнопоставени превозвачи в ЕС."

Въвеждането на европейски формат на разрешителни документи се извършва съгласно препоръката на ЕК по транспорт от 7 април 2004 г. Те се издават в съответствие с Директива на Съвета 95/18/ЕО за лицензиранe на железопътни предприятия.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
НИМХ: Застудяване и неприятен уикенд
Край на имотния бум: Експерт каза защо 2026-а ще е годината на го...
Българин на крачка от световен рекорд на Гинес
Стенопис "заплака" със сълзи от елей по време на литургия в Април...
Петър Витанов разби клишето: Радев не е Орбан!
Ерата на 19 евро до Европа свърши, Wizz и Ryanair вдигат цените


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).